reklama

Mają ponad 30 lat i nadal mieszkają z rodzicami. Dlaczego piotrkowianie nie "wylatują z gniazda"?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mają ponad 30 lat i nadal mieszkają z rodzicami. Dlaczego piotrkowianie nie "wylatują z gniazda"? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW 2022 r. w Polsce co trzecia osoba w wieku 25–34 lata była gniazdownikiem, czyli mieszkała  z rodzicami i nie założyła własnej rodziny. Podobnie jest w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie z gniazda nie wyleciał nadal co trzeci młody dorosły. W Polsce to populacja ponad 1,7 mln osób.
reklama

Populacja tak zwanych gniazdowników, czyli młodych dorosłych osób, które nie wyprowadziły się od rodziców i nie założyły własnej rodziny w ciągu ostatnich pięciu lat zmalała o około 300 tys. osób. To jednak nadal ponad 1,7 mln osób wśród 36,8 mln Polaków. Choć mieszkają u rodziców, to nie znaczy, że są przez nich utrzymywani. Wśród gniazdowników 63 proc. to osoby pracujące.

Największy odsetek gniazdowników wystąpił w województwach świętokrzyskim 41 proc., podkarpackim i lubelskim po 39 proc.. Najmniejszy, nieprzekraczający 30 proc. w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Większa koncentracja gniazdowników występowała w gminach we wschodniej Polsce.

reklama

Piotrków Trybunalski jest w gronie średniaków. Gniazdownikiem jest co trzeci mieszkaniec miasta w wieku powyżej 25 i poniżej 34 lat. Im większe miasto, tym zazwyczaj odsetek gniazdowników jest niższy.

Kim są gniazdownicy w Polsce?

Populacja gniazdowników jest też zróżnicowana według płci. W 2022 r. odsetek mężczyzn wśród gniazdowników wyniósł 63 proc., a wśród kobiet 37 proc.

reklama

W Polsce jest 659 gmin, w których połowa i więcej mężczyzn między 25 a 34 rokiem życia nie założyło rodziny i mieszka z rodzicami, natomiast taki wskaźnik dla kobiet powyżej ma tylko jedna gmina  - Podkowa Leśna w województwie mazowieckim.

Z wiekiem zmniejsza się udział gniazdow-ników: w 2022 r. odsetek osób w wieku 25 lat, które mieszkały z rodzicami, wynosił 56 proc., podczas gdy wśród 34-latków – 19 proc. Z każdym rokiem zwiększa się też dysproporcja mężczyzn i kobiet w strukturze gniazdowników. Na 100 kobiet w wieku 25 lat przypada 136 mężczyzn w tym wieku pozostajacych przy rodzicach. A na 100 kobiet w wieku 34 lat jest już 202 mężczyzn gniazodwników w tym samym wieku.

reklama

Nieco ponad 6,6 proc. gniazdowników w Polsce studiowało lub uczyło się. Najwyższy odsetek uczących się lub studiujących gniazdowników odnotowano w województwie mazowieckim, a najniższy – w województwach podkarpackim i lubuskim.  Gniazdowniczki były lepiej wykształcone. Ponad połowa z nich ma wykształcenie wyższe, natomiast wśród mężczyzn odsetek ten wynosił 25 proc.

Pracują, zarabiają, ale się nie wyprowadzają 

W 2022 r. pracowało 63 proc. gniazdowników. Tylko 6 proc. było bezrobotnych, ale 31 proc. było biernych zawodowo. Zarówno pracujących, jak i bezrobotnych więcej było wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Spośród mieszkających z rodzicami mężczyzn pracę miało 65 proc.

Większa aktywność zawodowa charakteryzowała gniazdowników w wieku 27–29 lat. W tym wieku pracują 2 na 3 osoby. Najwięcej pracujących było wśród gniazdowników mieszkających w województwach: wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim – powyżej 67 proc.

Liczba gniazdowników z niepełnosprawnościami na koniec 2022 r. wyniosła 102 tys., co sta-nowiło 5,9 proc. badanej populacji.

Ponad 40 proc. gniazdowników mieszkało jedynie ze swoimi rodzicami, z czego 19,7 proc. z jednym rodzicem, a 21,6 proc. z obojgiem rodziców.

Co piąty gniazdownik miał rodzica z orzeczeniem o niepełnosprawności. Częściej niepełnosprawność dotyczyła matek (52 proc.) niż ojców (39 proc.), a 9 proc. – obojga rodziców.

Badania nad zjawiskiem gniazdowników

Dane są wynikiem pracy eksperymentalnej pn. „Pokolenie gniazdowników w Polsce” przygotowanej przez główny Urząd Statystyczny. Gniazdownik to osoba w wieku 25–34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i niebędąca sama rodzicem.

Populacja gniazdowników nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdów czy wdowców. Dane przygotowane zostały dla całej Polski oraz w przekrojach terytorialnych do poziomu gmin. Źródłem informacji są rejestry administracyjne, na podstawie których opracowany został wykaz ludności wraz z przypisanym adresem zamieszkania.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama