reklama

Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaNajbardziej reprezentacyjna ulica Piotrkowa. To tu w XIX wieku powstawały najznamienitsze gmachy guberni piotrkowskiej. To tak ze jedna z najdłuższych ulic w mieście. Pierwotnie nosiła nazwę Kaliskiej, obecnie to ulica Słowackiego.
reklama

Ulica Juliusza Słowackiego to główna ulica Piotrkowa Trybunalskiego. Mieszczą się przy niej reprezentacyjne gmachy i kamienice. Dawną świetność miasta podkreślają do dziś monumentalny gmach sądu czy klasztor bernardynów i piotrkowska cerkiew.

Ulica Słowackiego ma prawie 4,5 km długości. Biegnie od pl. Kościuszki na zachód aż do granic miasta. Dawniej też nosiła nazwę ulicy Kaliskiej.

Ulica Słowackiego prowadziła na zachód

Ulica, jako główny trakt w mieście pojawiła się w XVIII wieku. Nazywano ją wtedy Bełzackim Przedmieściem, Sieradzkim Przedmieściem, a także Widawskim Przedmieściem i w końcu znana była jako Wrocławski Trakt. Te nazwy świadczą o kierunku w jakim prowadziła ulica, która w ciągu stu lat stała się najbardziej pożądanym miejscem, przy którym chciano budować okazałe kamienice i siedziby instytucji.

Na początku XIX ulicy nadano nazwę ulica Kaliska. Kolejne nazwy to ulica Chausse, Sieradzka, Widawska i od roku 1867 znowu Kaliska. Na przełomie wieków XIX i XX funkcjonowały też nazwy Petersburska i Bełchatowska Szosa. W roku 1846 ulicę przecięła linia kolejowa warszawsko-wiedeńska.

reklama

Obecną nazwę ulica Juliusza Słowackiego nadano ulicy w roku 1927.  wówczas to przez miasto przewożono w drodze na Wawel prochy poety.

Przy Słowackiego najlepsze sklepy, największe gmachy

Okres rozkwitu to początek XX wieku, gdy przy obecnej Słowackiego zaczęły powstawać charakterystyczne budowle, zdobiące ją do dziś. Wówczas też ulica zaczęła nabierać obecnego charakteru głównej ulicy miasta. Powstawały tutaj najelegantsze sklepy, restauracje, kancelarie adwokackie. Tu powstał gmach Sądu Okręgowego i cerkiew.

Przy Słowackiego istnieje dziś Park Śródmiejski im. św. Jana Pawła II, zwany przez mieszkańców "Krzywdą". Powstał w miejsce kamienic zbombardowanych 2 września 1939 roku, podczas nalotów niemieckich na miasto. W parku w latach 70. XX wieku wybudowano miejski amfiteatr.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama