reklama

Kultowa kawiarnia PRL była też w Piotrkowie. "Hortex" w parku "Krzywda"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kultowa kawiarnia PRL była też w Piotrkowie. "Hortex" w parku "Krzywda" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Coctail bar „Hortex” w Piotrkowie Trybunalskim, choć nie była to piękna architektura, w czasach PRL przyciągał mieszkańców smacznymi deserami. Choć wcale nie były tanie, odwiedzenie "Horteksu" dawało poczucie światowości.
reklama

Piotrkowski „Hortex” działał w budynku na terenie Parku Śródmiejskiego Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim, czyli miejscem potocznie nazywanym przez mieszkańców Krzywdą. Park przeszedł odnowę w 1969 roku. Projekt architektoniczny parku pod nadzorem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przygotowali J. Seweryn i J. Michalewicz. Wówczas ujęto w nim pawilon restauracyjny. I właśnie tam, pod adresem Słowackiego 14 mieściła się kawiarnia „Hortex”. Obecnie to miejsce, gdzie działa restauracja „Randez Vous”.

Sam budynek powstał jako typowa konstrukcja epoki PRL. Stalowy szkielet, przeszklone ściany i płaski dach. Autorem projektu był mgr inż. Zdzisław Cholewa. Pomimo prostej i taniej konstrukcji, koszt wzniesienia obiektu oszacowano na ponad 400 tys. zł. Lokal, gdzie pierwotnie mieścił się bar "Kubanka" miał zostać rozebrany.

Był nawet taki nakaz wydany przez ówczesne władze miasta. Ostatecznie do tego nie doszło, a w 1978 roku na wniosek prezydenta wojewoda piotrkowski cofnął nakaz rozbiórki. Zbiegło się to z okresem, w którym Piotrków Trybunalski przygotowywał się właśnie do Centralnych Dożynek, jakie odbyły się w mieście we wrześniu 1979 roku. Obiekt zamiast rozebrać wyremontowano i otwarto w nim cocktail bar „Hortex”.

„Hortex” to był w tamtych czasach powiew atmosfery z wielkiego świata. Bita śmietana z arbuzem, słynne lody Casatte czy kultowy deser Ambrozja. W Latach 70. cocktail bary "Hortex" były popularnymi lokalami w całej Polsce, ale nie byó ich w każdym mieście, a w wybranych lokalizacjach.

Bary "Hortex" oferowały wyroby cukiernicze, jak ciasta i tory, ale także lody, galaretki i inne smakołyki. Za przystępną cenę można tu było zjeść deser, który prezentował się i smakował, jak w stołecznych restauracjach. I to był główny powód wielkiego sukcesu tych cukierni.

Słynnym i kultowym deserem była Ambrozja, czyli lody z bitą śmietaną oraz owocami, orzechami, rodzynkami, czekoladą. Były też pyszne bloki lodowe, koktajle owocowe, lody Casatte czy Spumoni, ale także podawano w "Horteksie" mrożoną kawę i ciastka oraz popularny Krem Sułtański.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama