Park Śródmiejski, czyli miejsce potocznie nazywane Krzywdą, to oficjalnie Park Śródmiejski Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim. To najmłodsza piotrkowska zielona przestrzeń, a powstać mogła między innymi z powodu tragicznych wydarzeń z początku września 1939 roku. To wtedy miasto przeżyło straszliwe bombardowania, w gruzach legły także kamienice przy ul. Juliusza Słowackiego. Nigdy ich nie odbudowano. Tak mieszkańcy otrzymali miejsce wypoczynku w centrum miasta, ale poczucie krzywdy i nazwa Krzywda wrosły w miejską świadomość.
Piotrków był celem niemieckich nalotów już pierwszych dniach września 1939 r. Według przekazów historycznych, miasto wręcz pogrążyło się w morzu ognia. Bomby spadły na pocztę, budynek Banku Polskiego i siedzibę zarządu huty szkła. Samoloty prowadziły bombardowanie kilku kamienic przy ul. Słowackiego i Narutowicza. Naloty Luftwaffe trwały od 2 do 5 września. Tego dnia po południu hitlerowcy wkroczyli do Piotrkowa.
Park, jaki powstał w miejscu zburzonych kamienic, jest w samym w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Jego powierzchnia to około 6 hektarów. Jest enklawą zieleni, służącą mieszkańcom do wypoczynku na ławeczkach w otoczeniu drzew i krzewów. Dominuje tu lipa krymska, topola czarna odmiana włoska oraz kasztanowiec biały. Przy parku jest obecnie kawiarnia oraz amfiteatr.
Park Śródmiejski Jana Pawła II, czyli Krzywda z historią
W Piotrkowie niemal nikt o parku w środku miasta nie powie inaczej niż Krzywda. Wiele osób kojarzy to miejsce także z amfiteatrem i kinem Hawana.Park od lat 40. XX wieku znajduje się przy ul. Słowackiego, w miejscu, gdzie przed wojną stało pięć kamienic. Budowle nie przetrwały bombardowania i pożaru we wrześniu 1939 r. Nazwa Krzywda jest przez niektórych kojarzona właśnie z tą tragiczną działałnością Luftwaffe w pierwszych dniach II wojny światowej.
Krzywda to teren ograniczony ulicami Słowackiego, Narutowicza i Sienkiewicza oraz przez Klasztor Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. W 1963 roku na terenie parku powstało kino Hawana. Zbudowano także fontannę, która pod koniec lat 60. XX wieku została zmodernizowana. Park odnowiono w 1969 roku, a projekt architektoniczny pod nadzorem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przygotowali J. Seweryn i J. Michalewicz.
W projekcie ujęto pawilon restauracyjny, gdzie mieściły się restauracje i kawiarnie „Kubanka” oraz „Hortex”. W 1979 roku przed Centralnymi Dożynkami w Piotrkowie wybudowano amfiteatr, nazywany przez mieszkańców „jajo”.
W późniejszych latach powstał Pomnik Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni oraz pomnik Jana Pawła II.
Kolejną przebudowę park Krzywda przeszedł w 2005 roku. Miasto przygotowało projekt, zgodnie z jakim alejki zostały wybrukowane, wymieniono ławki, kosze, powstał nowy szalet miejskiego na tyłach amfiteatru, wymieniono oświetlenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.