reklama

Piotrkowska Krzywda powstała na krzywdzie. Jaką historię ma park w środku miasta? [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrkowska Krzywda powstała na krzywdzie. Jaką historię ma park w środku miasta? [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Mieszkańcy Piotrkowa zapytani o park w centrum miasta odpowiedzą najczęściej, że to Krzywda. Niektórzy użyją też nazwy jajo. Raczej nikt nie nazwie tego miejsca parkiem śródmiejskim. A mowa o zielonym skwerze, jaki powstał dopiero po II wojnie światowej tam, gdzie we wrześniu 1939 roku zbombardowano miejskie kamienice.
reklama

Park Śródmiejski, czyli miejsce potocznie nazywane Krzywdą, to oficjalnie Park Śródmiejski Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim. To najmłodsza piotrkowska zielona przestrzeń, a powstać mogła między innymi z powodu tragicznych wydarzeń z początku września 1939 roku. To wtedy miasto przeżyło straszliwe bombardowania, w gruzach legły także kamienice przy ul. Juliusza Słowackiego. Nigdy ich nie odbudowano. Tak mieszkańcy otrzymali miejsce wypoczynku w centrum miasta, ale poczucie krzywdy i nazwa Krzywda wrosły w miejską świadomość.

Piotrków był celem niemieckich nalotów już pierwszych dniach września 1939 r. Według przekazów historycznych, miasto wręcz pogrążyło się w morzu ognia. Bomby spadły na pocztę, budynek Banku Polskiego i siedzibę zarządu huty szkła. Samoloty prowadziły bombardowanie kilku kamienic przy ul. Słowackiego i Narutowicza. Naloty Luftwaffe trwały od 2 do 5 września. Tego dnia po południu hitlerowcy wkroczyli do Piotrkowa.

Park, jaki powstał w miejscu zburzonych kamienic, jest w samym w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Jego powierzchnia to około 6 hektarów. Jest enklawą zieleni, służącą mieszkańcom do wypoczynku na ławeczkach w otoczeniu drzew i krzewów. Dominuje tu lipa krymska, topola czarna odmiana włoska oraz kasztanowiec biały. Przy parku jest obecnie kawiarnia oraz amfiteatr.

Park Śródmiejski Jana Pawła II, czyli Krzywda z historią

W Piotrkowie niemal nikt o parku w środku miasta nie powie inaczej niż Krzywda. Wiele osób kojarzy to miejsce także z amfiteatrem i kinem Hawana.

Park od lat 40. XX wieku znajduje się przy ul. Słowackiego, w miejscu, gdzie przed wojną stało pięć kamienic. Budowle nie przetrwały bombardowania i pożaru we wrześniu 1939 r. Nazwa Krzywda jest przez niektórych kojarzona właśnie z tą tragiczną działałnością Luftwaffe w pierwszych dniach II wojny światowej.

Krzywda to teren ograniczony ulicami Słowackiego, Narutowicza i Sienkiewicza oraz przez Klasztor Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. W 1963 roku na terenie parku powstało kino Hawana. Zbudowano także fontannę, która pod koniec lat 60. XX wieku została zmodernizowana. Park odnowiono w 1969 roku, a projekt architektoniczny pod nadzorem Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przygotowali J. Seweryn i J. Michalewicz.

W projekcie ujęto pawilon restauracyjny, gdzie mieściły się restauracje i kawiarnie „Kubanka” oraz „Hortex”. W 1979 roku przed Centralnymi Dożynkami w Piotrkowie wybudowano amfiteatr, nazywany przez mieszkańców „jajo”.

W późniejszych latach powstał Pomnik Wdzięczności, Przyjaźni i Braterstwa Broni oraz pomnik Jana Pawła II.

Kolejną przebudowę park Krzywda przeszedł w 2005 roku. Miasto przygotowało projekt, zgodnie z jakim alejki zostały wybrukowane, wymieniono ławki, kosze, powstał nowy szalet miejskiego na tyłach amfiteatru, wymieniono oświetlenie.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama