reklama

Jezioro Bugaj w Piotrkowie. Ciągle czeka na swoją szansę. Dlaczego się nie udaje? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jezioro Bugaj w Piotrkowie. Ciągle czeka na swoją szansę. Dlaczego się nie udaje? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Jezioro Bugaj to sztuczny zbiornik we wschodniej części Piotrkowa. Choć to miejsce stworzone do rekreacji piotrkowian, wciąż nie ma szczęścia do koncepcji zagospodarowania. Jezioro położone jest w obrębie miasta Piotrkowa Trybunalskiego od kilkudziesięciu lat czeka na swoją szansę.
reklama

Rzeka Wierzejka opływająca Piotrków od północy i wschodu, tworzy pomiędzy starymi drogami do miasta Sulejów i wsi Koło największy pod miastem zbiornik wodny nazywany jeziorem Bugaj. Do połowy XX wieku zbiornik miał charakter naturalny, w latach 80 ubiegłego stulecia został pogłębiony i dwukrotnie powiększony.  Głębokość akwenu wynosi średnio 1,8 m maksymalnie 4 m.

Według źródeł historycznych w tym miejscu miała się znajdować osada rybacka dominikanów, którzy uzyskali od króla Kazimierza Wielkiego przywilej łowienia ryb, szczupaków, leszczy, karpi i innych pospolitych ryb. Za czasów Jagiellonów nad jeziorem stał myśliwski dwór modrzewiowy odwiedzany przez Zygmunta Starego, po pożarze w 1516 roku i odbudowie 30 lat później stał się ulubioną rezydencją Zygmunta Augusta.

Komitet budowy ośrodka na Bugaju. Co poszło nie tak?

W latach pięćdziesiątych XX wieku perspektywiczne plany rozwoju Piotrkowa zakładały powstanie nowoczesnego ośrodka sportu na Bugaju, połączonego z miejskim parkiem kultury. Lokalizacja dawała możliwość utworzenia doskonałego miejsca wypoczynku dla piotrkowian. Plan nie doczekał się realizacji.

Prozaicznie zabrakło pieniędzy. Jezioro Bugaj okazało się być niełatwym do zagospodarowania zbiornikiem i prace geologiczne-pomiarowe pochłonęły więcej czasu oraz pieniędzy niż pierwotnie zakładano.

W 1962 roku plany dotyczące ośrodka sportowego obejmowały 13 ha, na których miał powstać stadion sportowy z boiskiem głównym na 8000-10000 miejsc, boisko treningowe, bieżnia, szatnie, skocznie oraz pawilon sportowy. Planowano dodatkowe małe boiska do gier, korty tenisowe, salę gimnastyczną lub halę widowiskowo-sportową oraz kryty basen.

Park kultury miał mieć powierzchnię około 30 ha, na terenie których miał się znaleźć cyrk, wesołe miasteczko oraz szereg placów zabaw i gier, muszla koncertowa oraz estrada z salą taneczną. Przy jeziorze planowano oczyścić brzeg, urządzić plażę, przystań kajakową i żaglową oraz urządzić camping domków z pełnym zapleczem obsługi turystycznej. Zimą ośrodek umożliwiałby korzystanie ze sportów zimowych takich, jak jazda na łyżwach, sankach czy nartach.

Powstał komitet, jaki miał zająć się budową ośrodka. Wezwano mieszkańców do składania datków, przekonywano w zakładach pracy. W 1965 roku komitet otrzymał decyzję o lokalizacji szczegółowej Parku Kultury i Wypoczynku w rejonie jeziora Bugaj. Prace przyspieszyły z okazji 750-lecia Piotrkowa. W 1967 roku na południe od jeziora przy ulicy Sulejowskiej, działało już niewielkie kąpielisko „Bugaj”.

W roku 1971 powołano nowy Komitet Budowy Ośrodka Wypoczynkowego na Bugaju. Miał doprowadzić do oczyszczenia jeziora Bugaj i stworzenia Ośrodka Wypoczynkowego. Wstępnie oszacowano inwestycję na 30 milionów złotych. Zdołano zebrać do 1974 roku ponad 3 miliony.

Zagospodarowanie z koncepcją i programem

Pomysł na zagospodarowanie jeziora w Piotrkowie stale powraca. Od 2006 roku działa tu  kąpielisko "Słoneczko" z osiemdziesięciometrową piaszczystą plażą. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego. Jest boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej. Wokół "Słoneczka" utworzona została ścieżka biegowa. Kąpielisko jest oznakowane i w sezonie strzeżone przez ratowników.

Najnowsza koncepcja zagospodarowania powstała w 2024 roku. Miasto ogłosiło przetarg na przygotowanie koncepcji i programu funkcjonalno - użytkowego. Przewidziano, że pierwszą kwestia ma być poprawa jakości wody i ocena stanu istniejących urządzeń na Bugaju.

Następnie planowane zagospodarowanie ma dotyczyć kąpieliska, przystani wodnej, pola biwakowego, boiska, górki saneczkowej, a także przebieralni, toalet, strefa rekreacji i sportu. Pomyślano także o strefie dla wędkarzy.

Królewska siedziba nad Bugajem

Bugaj powstał na rzece Wierzejka opływająca Piotrków od północy i wschodu. W czasach historycznych, w miejscu dzisiejszej zapory, stał młyn królewski o trzech kołach wodnych, a sam Bugaj należał do starosty piotrkowskiego.

W szesnastym wieku na Bugaju był modrzewiowy dworek królewski. Podstarości piotrkowski Piotr Żochowski wybudował dla króla dwór drewniany na zachodnim brzegu jeziora bugajskiego.

Kiedy w 1548 roku zmarł stary władca, a na tronie zasiadł jego syn Zygmunt August, drewniany dwór wrócił do łask. Po jego śmierci króla dwór bugajski popadł w ruinę i już w końcu szesnastego wieku nie nadawał się do zamieszkania.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama