reklama

Kamienica przy Dąbrowskiego 15 w Piotrkowie. Jakie historie można wyczytać z literoduchów? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Dąbrowskiego 15 w Piotrkowie. Jakie historie można wyczytać z literoduchów? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Budynek, a właściwie jego elewacja przy ul. Dąbrowskiego 15 w Piotrkowie, to adres dla poszukiwaczy tak zwanych literoduchów. To zjawisko, gdy wyblakłe napisy odsłaniają się spod kolejnych powłok malarskich. Można tu oglądać  XIX-wieczną reklamę sklepów. Kamienica zagrała bowiem w ekranizacji "Lalki", a napisy to wytwór scenografów.
reklama

Kamienica przy ul. Dąbrowskiego 15 w Piotrkowie, to tak zwana kamienica czynszowa z XIX w. Budynek o bogatym wystroju elewacji i wnętrz zagrał w filmie. Właśnie elewację wykorzystano w serialowej ekranizacji powieści "Lalka". Na budynku powstała malatura jako fragment scenografii do filmu.

Napisy wkomponowane są w poszczególne bonie, a zapis jest dwujęzyczny: polsko-rosyjski, czyli taki jaki obowiązywał na terenie guberni piotrkowskiej w końcu XIX wieku. Litery są cieniowane, sprawiając wrażenie trójwymiarowości napisów. Nad wejściem do sklepu zobaczyć można napis ze starą nazwą ulicy Dąbrowskiego – Bankową.

Da się też wypatrzyć „stare” reklamy przebijające się przez „nowe”. Dzieło scenografów przetrwało od końca lat 70. XX wieku, gdy kręcono zdjęcia w Piotrkowie.

Rozwój dzięki Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej

Kamienica przy ul. Dąbrowskiego 15 powstała wraz z budową linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ulica Bankowa, czyli obecnie Dąbrowskiego stała się atrakcyjnym miejscem do inwestycji. Parcela pod numerem 15 należała do Konstantego Sapińskiego i w połowie XIX wieku zbudował tam kamienicę.

Pierwotnie była to tylko północna część obecnego piętrowego budynku, obejmująca cztery osie. W 1908 r. następni właściciele Krügerowie rozbudowali kamienicę i ujednolicili wygląd elewacji frontowej, na podstawie projektu znanego piotrkowskiego architekta Feliksa Nowickiego.

Obiekt wzniesiony w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu w dekoracji elewacji frontowej i neobaroku w wystroju wnętrz.

Zachowały się zabytkowe elementy kamienicy przy Dąbrowskiego

Budynek jest piętrowy, podpiwniczony. Część północną obiektu przykrywa niski dach dwuspadowym, część południową jednopołaciowy nachylony ku wschodowi.

Na parterze, od frontu i na klatkach schodowych ułożono posadzki ceramiczne z barwnych płytek o wzorach roślinnych i geometrycznych. Schody są murowane dwubiegowe, z podestami i stopniami z piaskowca, w części północnej. Balustrada przy nich jest żeliwna, ażurowa, dekoracyjna.

Zachowała się bogato dekorowana stolarka drzwiowa. Drzwi frontowe, na główną klatkę schodową, drzwi we wnętrzach. W sieni i na klatce schodowej zachowała się sztukatorska dekoracja na sufitach oraz nad otworami wejściowymi do mieszkań, o charakterze neorenesansowym i neobarokowym.
 
Brama przejazdowa zamykana jest dwuskrzydłowymi wrotami, z furtką. Wrota są deskowe, listwowane, od frontu w jodełkę. W elewacji frontowej są dwa okna balkonowe i dwa balkony wsparte na czterech lub pięciu żeliwnych wspornikach, a balustrady mają ażurowe.

Elewacja frontowa na wysokości parteru pokryta boniowaniem w tynku, wyżej gładko tynkowana. Cztery osie południowe wyznaczone wysokimi drzwiami, prowadzącymi do sklepów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama