Śródmiejski Zajazd pod Matką Boską, to dom mieszkalny który od XVIII wieku stoi przy jednym z głównych placów miasta. Obecnie jego adres to plac Czarnieckiego 7.
Zajazd należał do Gruszkowskiego. W 1836 r. posesję narożną i dwie sąsiednie kupili małżonkowie Andrzej i Marianna Kinn. Po śmierci Andrzeja połowę nieruchomości odziedziczyła Marianna Krochalska z domu Kinn i jej dzieci. W latach 70. XIX w. nieruchomość zostaje sprzedana żydowskim kupcom.
ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]
W końcu XIX w. należała do braci Bartenbachów. W 1897 r. przeszła w na własność Bolesława i Amalii Bartenbachów. W 1917 r. zakupili ją Josef i Gitla Perłowicz. W 1924 r. po śmierci Josefa nieruchomość pozostała w rękach wdowy i ich sześciorga dzieci. Tuż przed II wojną światową właścicielem nieruchomości był Szloma Perłowicz, a następnie Fajga Wołkowicz. W XX w. w budynku mieściły się jatki rzeźnicze. W 1918 r. przerobiono je na magazyny.W wyniku licznych przekształceń cechy stylowe budynku zostały zatarte. Jedynie wystawka ma cechy późnobarokowe. Budynek jest murowany z cegły ceramicznej jest podpiwniczony. Dach kryty blachą cynkowaną. Na osi budynku w obu połaciach dachu wystawki jednoosiowe, zwieńczone szczytem o obrysie zbliżonym do trójliścia. Budynek usytuowany jest we wschodniej pierzei placu, jako trzeci od południa. Od południa przylega do piętrowej kamienicy, od północy do parterowego budynku.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Plac Stefana Czarnieckiego w Piotrkowie z zabudowaniami z XVIII wieku
Plac Czarnieckiego w Piotrkowie to jeden z zabytkowych elementów Starego Miasta, wpisany do rejestru zabytków. Zwany był przeszłości Placem Maślanym lub Małym Rynkiem. Zabytkowe budynki wokół niego pochodzą nawet z XVIII wieku. Wiele z nich było własnością piotrkowskich piwowarów - rodziny Bartenbachów.Plac Stefana Czarnieckiego ma wydłużony kształt. Na północy graniczy z ul. Wojska Polskiego, a w południowo-zachodnim narożniku łączy się bezpośrednio z Rynkiem Trybunalskim. Po wschodniej stronie wychodzi z niego ul. Zamkowa i ul. Farna. Na środku placu Czarnieckiego jest skwer. Zieleniec został tam założony i zadrzewiony w 1887.
ZOBACZ TAKŻE: Osiedle 35-lecia PRL w Piotrkowie. Wybudowano je na wielkie centralne dożynki [ZDJĘCIA]
Plac wraz z całym Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego układ pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, gdy kształtowała się Starówka. W obecnej formie wytyczono jednak dopiero w XIX wieku, po pożarze miasta w 1819 roku wyniku parcelacji 10 działek, znajdujących się między ulicami: Żydowską, Krótką i Kościelną.Obecny Plac Czarnieckiego to nowa nazwa. W przeszłości był to m.in.: Nowy Rynek, Mały Rynek, plac Mikołajewski, czy Maślany Rynek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.