Osiedle nazywane dziś przez mieszkańców osiedlem 35-lecia w Piotrkowie Trybunalskim zaczęto budować na 35-lecie istnienia PRL. Blokowisko wybudowane zostało na przełomie latach 70 i 80. XX w. w technologii wielkiej płyty. Wielkie blokowisko wyrosło od zera na terenach południowo - zachodniej części miasta.
Obecnie to jedno z największych i najbardziej zaludnionych osiedli Piotrkowa. Osiedle 35-lecia u początków swojego istnienia znane było z obiektów, które już nie istnieją. To między innymi słynna wioska wikingów, czy Rolniczy Dom Handlowy. Na jego miejscu powstała galeria handlowa Focus Mall.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Osiedle zbudowane na 35-lecie PRL i na centralne dożynki
Gdy w Piotrkowie miały odbyć się centralne dożynki w 1979 roku, miasto zamieniło się w plac budowy. Wzniesiono wtedy między innymi właśnie całe nowe osiedle, osiedle mieszkaniowe 35-lecia PRL.Centralne dożynki w 1979 roku w Piotrkowie Trybunalskim były wydarzeniem, które miało spowodować rozwój ówczesnego województwa piotrkowskiego. Miasto wojewódzkie miało się pokazać z najlepszej strony. Na przyjęcie gości miasto zostało specjalnie przygotowane.
Przygotowania do centralnych dożynek trwały przez dziewięć miesięcy. Decyzję ogłoszono w styczniu 1979 roku i wtedy zaczął się wyścig z czasem. W ramach inwestycji, jakie miały pokazać Piotrków w jak najlepszym świetle na Centralne Święto Plonów, powstały całe osiedla mieszkaniowe. To obecne osiedle Słowackiego, wówczas noszące nazwę 35-lecia PRL. Powstała także miejska ciepłownia przy ul. Orlej.
ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]
W tym czasie powstała dwupasmówka, wówczas nosiła nazwę 22 lipca, obecnie ul. Armii Krajowej i Łódzka. Na dożynki wybudowano plac zabaw Wioska Wikingów.Centralne uroczystości dożynkowe odbyły się w Piotrkowie 9 września 1979 roku. Świętowano oczywiście na stadionie 35-lecia, czyli GKS Piotrcovia, który na tę okazję został specjalnie rozbudowany.
Nazwa 35-lecia PRL upamiętniała opublikowanie 22 lipca 1944 roku manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, uznawane go za dekret ustanawiający powstanie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W PRL obchodzono ten dzień pod nazwą Święto Odrodzenia Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.