reklama

Ulica Sieradzka na Starym Mieście w Piotrkowie. To ona grała w filmie Vabank [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Sieradzka na Starym Mieście w Piotrkowie. To ona grała w filmie Vabank [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Ulica Sieradzka biegnie od Rynku Trybunalskiego do Placu Tadeusza Kościuszki w Piotrkowie. Długość ulicy to około 140 metrów. Ulica należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Niegdyś prowadziła do jednej z czterech bram miejskich. W naszych czasach pokazano ją w kilku filmach.
reklama

Nazwa ulicy Sieradzkiej pochodzi od nazwy miasta Sieradz, w którego kierunku prowadziła. Nazwa ulicy Sieradzka została wymieniona na najstarszym planie Piotrkowa z 1786. W przeszłości ulica prowadziła do Bramy Sieradzkiej w średniowiecznych murach miejskich Piotrkowa.

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Miejskie mury do bramy Sieradzkiej

Mury obronne Piotrkowa zamykały miasto w obrębie prostokąta o wymiarach 300 na 340 metrów, a ich długość wynosiła około tysiąca metrów. Miasto za murami obejmowało obszar około 8 hektarów. Do miasta prowadziły 3 bramy: Krakowska, Sieradzka i Wolborska. Do tego wybudowano w grodzie co najmniej 10 baszt. Rozpoczęto ich budowę w XIV wieku w czasach króla Kazimierza Wielkiego, ale ukończono dopiero dzięki fundacji królowej Jadwigi w XV wieku.

Bramy miejskie pozwalały dotrzeć do grodu od południa bramą Krakowska - obecnie Krakowskie Przedmieście, od wschodu Wolborską - ul. Starowarszawska i od zachodu Sieradzką - ul. Sieradzka.

Na przełomie XVI i XVII wieku mury zmodernizowano. Wtedy przebudowane zostały bramy Wolbromska i Sieradzka, a baszty zadaszono. Podczas „potopu” szwedzkiego po zajęciu miasta przez Szwedów zniszczone podczas walk mury zostały przez nich odbudowane. Wiek XVIII zaczęto dostawiać po obu stronach murów budynki mieszkalne i gospodarcze. Zezwolono jezuitom na budowę w miejsce murów kościoła i kolegium. W 1817 zburzono bramy Krakowską i Sieradzką.

ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Filmowa ulica Sieradzka

Ulica Sieradzka pojawiła się m.in. w filmach: Życie raz jeszcze (1965), Święta wojna (1965), Vabank (1982). Kamienica przy ul. Sieradzkiej 5/Placu Kościuszki 6, nazywana potocznie „Złotym Rogiem”, pojawiła się kilkukrotnie w filmie Vabank jako siedziba Banku Kramera.

Również w filmie Vabank w kamienicy przy ul. Sieradzkiej 8, w ówczesnych wnętrzach Biura Wystaw Artystycznych, kręcono scenę napadu na jubilera.

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Zabytkowa ulica Sieradzka

Ulica Sieradzka wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków. Znajdują się w nim także poszczególne budynki mieszczące się przy staromiejskiej uliczce.

To kamienice pod adresem Sieradzka 1/Rwańska 2. Dom pod tym adresem to budynek pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Dom znajduje się na prostokątnej parceli przylegającej od północno - zachodniego narożnika Rynku Trybunalskiego. Ma dwie elewacje frontowe: wschodnia od ulicy Rwańskiej i południowa od Sieradzkiej.

Zabytek to także dom pod adresem Sieradzka nr 2/Rynek Trybunalski 2. Dawniej w tej kamienicy działał jeden z najstarszych piotrkowskich hoteli Hotel Litewski. Dziś istnieje w niej klimatyczna księgarnia. 

W rejestrze zabytków są także domy pod nr 4, pod adresem Sieradzka 5/Plac Kościuszki 6 – kamienica z 1880 r., a także kamienica Sieradzka 6/Rycerska 10. Zabytkiem jest także dom przy Sieradzkiej 8/Szewskiej 5, wzniesiona pod koniec XIX wieku. 

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane kamienice pod adresem Sieradzka 3, Sieradzka 5 oraz Sieradzka 10.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama