reklama

Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia To najstarszy młyn parowy w Piotrkowie. Wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku przy obecnej ulicy Słowackiego w pobliżu torów kolei warszawsko - wiedeńskiej. Należał do braci Pniower. Po wojnie został upaństwowiony.
reklama

Jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w Piotrkowie to młyn wybudowany w 1861 roku. Powstał przy dzisiejszej ulicy Słowackiego 36 w drugiej połowie XIX stulecia obok torów linii kole­jowej warszawsko - wiedeńskiej, jaka przebiegała tędy od 1846 roku. Młyn parowy Izraela i Jakuba Pniowerów produkował rocznie ok. 2680 tys. ton mąki i kaszy.

W 1861 r. żydowscy kupcy, bra­cia Pniower, założyli tu duży młyn parowy. Prze­szedł on następnie ok. 1881 r. w posia­danie Karola Krinsa. Około 1887 r. został przebudowany. Tego samego właściciela miał  jeszcze w 1909 roku. Ale już około 1912 r. pozostawał własnością „Włościańskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej”, która przeprowadziła w młynie remonty. 

W okresie międzywojennym właściciela­mi młyna była spółka „Horn, Oppenheim i Skoczylas”. Firma ta kilkakrotnie zmieniała swą nazwę, gdy na miejsce jednego ze wspólników przybywali nowi. 

ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem

Po wojnie został upaństwowiony i przejęty przez Gminną Spółdzielnię "Samopomoc Chłopska". Później stał się własnością Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Zakładów Zbożowych w Łodzi.Był częścią Zakładów Zbożowo-Młynarskich w Piotrkowie. Od roku 1997 młyn ma znów prywatnego właściciela.

Zachowany do dziś budynek jest trzypiętrowym, murowany, o dachu dwuspadowym krytym blachą.

Napęd młyna był początkowo parowy, później elektryczny. Zmieniały się również urządzenia produkcyjne. W okresie międzywojennym młyn posiadał urządzenia przemiałowe typu automatycznego na 8 par walców, do tego 1 złożenie kamieni francuskich do śrutownika. Zdolność produkcyjna wynosiła wówczas ok. 20 ton na dobę. 

ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]

Ulica Słowackiego w Piotrkowie

Od 1794 r. droga, która obecnie nosi nazwę Juliusza Słowackiego,  nosiła nazwę Sieradzkiego Przedmieścia. Potem figurowała w miejskich dokumentach jako Widawskie Przedmieście. W latach 20. XIX w. był to Wrocławski Trakt, następnie zaś ulica Kaliska. Kolejne nazwy to ulica Chausse, Sieradzka, Widawska i od roku 1867 znowu Kaliska. Na przełomie wieków XIX i XX funkcjonowały też nazwy Petersburska i Bełchatowska Szosa.

Nazwę ulica Juliusza Słowackiego posiada arteria od roku 1927, wówczas to przez miasto przewożono w drodze na Wawel prochy poety.

Ulica zaczęła nabierać obecnego charakteru głównej ulicy miasta dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Zaczęły lokować się tutaj najelegantsze sklepy, restauracje, biura piotrkowskich adwokatów. W roku 1846 ulicę przecięła linia kolejowa warszawsko-wiedeńska, ale to nie zaszkodziło rozwojowi okolicy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama