Ormianie w osiemnastowiecznym Piotrkowie posiadali nieruchomości, jak również pełnili ważne funkcje w samorządzie miejskim. Mieli także wpływ na życie gospodarcze i kulturalne Piotrkowa. Osiedlali się tu jednak stosunkowo późno w porównaniu do innych miast Polski, bo dopiero w XVII wieku.
Tymczasem już w 1367 roku nastąpiło nadanie przez króla Kazimierza Wielkiego przywileju zamieszkującym ziemie polskie Ormianom. W Piotrkowie natomiast wydany został przywilej dotyczący statutów prawa ormiańskiego, nadany przez króla Zygmunta Starego 5 marca 1519 roku.
Na temat historii Ormian mieszkających w mieście artykuł naukowy "Zapomniana mniejszość: Ormianie w Piotrkowie Trybunalskim w XVII i XVIII wieku" przygotował Marcin Łukasz Majewski. Opisuje w nim między innymi skąd przybyli do miasta, jakimi zajęciami się parali i które nieruchomości były w ich posiadaniu.
ZOBACZ TAKŻE: Stary Areszt w centrum Piotrkowa. Znacie jego bogatą historię? [ZDJĘCIA]
Ormiańskie ślady w Piotrkowie
Śladem po społeczności ormiańskiej w Piotrkowie może być istniejąca w mieście przez kilkadziesiąt lat "Kawiarnia Pod Ormianinem". Kamienica pod adresem Rynek Trybunalski 9 to dom, który szczytową ścianą przylega do Rynku, ale zabytek ma także bramę od ulicy Stanisława Konarskiego.W Piotrkowie Ormianie byli właścicielami kilku kamienic. Między innymi Stefan Augustynowicz był właścicielem dużej kamienicy położonej na rogu Rynku i ulicy Łaziennej Mokrej w Piotrkowie. Augustynowiczowie w 1782 roku prowadzili tam szynk. Antoni Muratowicz był współwłaścicielem kamienicy u zbiegu Rynku i ul. Krótkiej, obecnie to pl. Czarnieckiego. Antoniewiczowie byli właścicielami kamienic przy ul. Grodzkiej oraz w południowej pierzei Rynku.
Na przełomie XVII i XVIII wieku Nazar Antoniewicz zakupił nieruchomość od kupca szkockiego Jana Sterlinga. Antoniewicz należał do grupy bogatszych obywateli miasta. Piastował mandat rajcy miejskiego oraz był jednym z najbardziej szanowanych patrycjuszy. Zmarł w Piotrkowie Trybunalskim w 1735 roku. W 1771 roku wnuk Nazara sprzedał ją Antoniemu Maruszewskiemu za 13 mln florenów.
ZOBACZ TAKŻE: Niepozorny budynek Przy Farnej 2, to jedna z najstarszych kamienic mieszczańskich w Piotrkowie
Ormiańscy kupcy i ich interesy
Głównym powodem, który sprowadził Ormian do Piotrkowa w XVII wieku były interesy i wojny. Siedziba Trybunału Koronnego dawała kupcom spore możliwości i kontakt z zamożną klientelą. Trybunału przyciągnął do miasta bogatą szlachtę z całego kraju. Piotrków był także miastem leżącym na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.Na przełomie XVII i XVIII wieku ormiańską elitę Piotrkowa tworzyli Józefowiczowie, Antoniewiczowie, Augustynowiczowie oraz Derjakubowiczowie. Dawid Józefowicz zajmował się handlem tytoniem, który sprowadzał z Imperium Osmańskiego przy pomocy Rusinów. Z Łowicza sprowadzał popularną tabakę francuską, tzw. orleankę.
Ormiańscy kupcy byli uważani za specjalnych dostawców safianów. W Piotrkowie stali się natomiast monopolistami w handlu delikatnymi skórami, których używano między innymi do wytwarzania butów czy obić mebli. Przewagę dawały im koligacje rodzinne z kupcami z Podola czy Lwowa, Stanisławowa i Kamieńca Podolskiego.
Piotrkowscy Ormianie zajmowali się także handlem winem. Ten towar stał się głównym i najważniejszym sprowadzanym przez Ormian. Do tej grupy należeli Derjakubowiczowie, Augustynowiczowie oraz Antoniewiczowie. Konkurowali w tej branży z Węgrami. Kupcy węgierscy sprowadzali wina głównie z południa Europy, a Ormianie specjalizowali się w tzw. winach świętojurskich przywożonych ze Lwowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.