reklama

Tak się kiedyś oglądało filmy w Piotrkowie. Kino „Victoria” przy alei 3 Maja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tak się kiedyś oglądało filmy w Piotrkowie. Kino  „Victoria” przy alei 3 Maja [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKino „Victoria” było drugim kinematografem jaki powstał w Piotrkowie. Obiekt przy obecnej alei 3 Maja, wówczas noszącej nazwę alei Aleksandryjskiej 11, otwarto w 1911 roku. Mieszkańcy Piotrkowa oglądali w nim ówczesne przeboje kinowe przed I wojną światową.
reklama

Przed powstaniem stałych kinematografów pokazy filmowe odbywały się wszystkich pomieszczeniach użyteczności publicznej posiadających miejsca dla widowni i choćby niewielką scenę. Korzystano z sal widowiskowych Towarzystwa Cyklistów, Hotelu Litewskiego, Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan, a także z teatru należącego do Franciszka Spana, który spłonął w 1910 roku.

Pierwszy kinematograf w Piotrkowie to „Czary”. Od 1905 roku do końca I wojny światowej istniał na placu przy alei Aleksandryjskiej. W parterowym, drewnianym budynku znajdowała się niewielka scena i 400 miejsc na widowni. Filmy wyświetlano tu trzy razy w tygodniu.

reklama

Zgodę na otwarcie kolejnego kinematografu gubernator piotrkowski wydał w 1909 roku. Było to przedsiębiorstwo polsko­‑żydowskie. Jego właścicielami byli Abram Grinszpan, Adam Eichelkraut oraz Konstanty Kowalewski. Kinematograf "Victoria" mieścił się w nieco większym od "Czarów" murowanym budynku z widownią na czterysta osób.

Oba służyły nie tylko projekcjom filmowym, które zresztą wyświetlane były jednie trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni z sal korzystały miejscowe zawodowe zespoły teatralne i przyjezdni artyści. Odbywały się w nich spektakle teatralne, koncerty, a także pokazy akrobatów, żonglerów, iluzjonistów. Organizowano w nich również przedstawienia amatorskie oraz bale i zabawy okolicznościowe.

reklama

W grudniu 1909 roku właściciele kinematografów "Czary" i "Victoria" wystąpili do władz o pozwolenie na organizację przedstawień muzyczno­‑teatralnych. Wkrótce powstały przy nich zespół teatralne, mające już znamiona stałości. Reżyserem teatru "Czary" został Czesław Wiśniewski, po jego śmierci Władysław Gloger, natomiast reżyserem teatru "Victoria" Stefan Szosland.

reklama

Repertura i kinowe hity w Piotrkowie

W 1911 roku ogromną popularnością wśród piotrkowskiej publiczności cieszyły się prezentowane w kinematografie "Victoria" dwa filmy: "Ze szponów hańby" i "Biała niewolnica" (1910, reż. August Blom). Filmy przeznaczone były tylko dla widzów dorosłych. Akcja "Białej niewolnicy" rozgrywała się w Hamburgu i Londynie. Fabuła jej opierała się na problemie handlu żywym towarem.

Na ekranach kinoteatrów piotrkowianie mogli obejrzeć także dramat z życia cyrkowców pod tytułem "Wystrzał śmierci", a także "Indyjski szal", "Złote źródło", "Sylwetkę diabła", "Upadł szron w wiosenną noc", "Los Pawła Bannersa". Jesienią 1917 roku sukces kasowy przyniosły "Niezwykłe przygody Saturnina Farandoli" (1914, reż. Luigi Maggi i Marcel Perez).

reklama

Kino przy reprezentacyjnej alei 3 Maja

Aleja 3 Maja to jedna z reprezentacyjnych ulic Piotrkowa Trybunalskiego. Ma długość niespełna metrów, ale kamienice jakie tu wybudowano w stylu secesyjnym na przełomie XIX i XX wieku mają ciekawą architekturę i cenne detale.

Sama ulica została wytyczona około 1865 roku, w ramach planu porządkowania i odbudowy miasta po pożarze. Powstała natomiast w 1873. Została wybrukowana w 1921 została wybrukowana. Aleję obsadzono rzędami drzew, początkowo kasztanowcami i klonami, a następnie brzozami oraz lipami.

Ulica pierwotnie nosiła nazwę Aleksandryjskiej, potem Szkolnej i Lipowej. W roku 1917 otrzymała nazwę alei 3 Maja. W okresie okupacji hitlerowskiej nosiła nazwę Lindenallee (alei Lipowej), a w latach 1952–1989 Bolesława Bieruta. Zmiana nazwy na 3 Maja, nastąpiła 28 lutego 1989 roku. Nowa nazwa oficjalnie wprowadzona została jednak od 3 maja 1989 r.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama