reklama

Pałac Rudowskich z salą koncertową. Szkoła muzyczna w godnej siedzibie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pałac Rudowskich z salą koncertową. Szkoła muzyczna w godnej siedzibie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaWygląda jak pałac i dla takiej funkcji został wybudowany. Budynek przy obecnym pasażu Karola Rudowskiego został wzniesiony w 1899 roku właśnie przez rodzinę Rudowskich. Zamieszkali w nim rok później. Właściciele to zasłużona dla Piotrkowa rodzina kupiecka.
reklama

Pałac Rudowskich w Piotrkowie wzniesiono jako siedzibę kupieckiego rodu, ale ostatecznie stała się miejscem, w którym niemal od początku kwitła nauka. Rodzina po I wojnie światowej wynajmowała budynek szkole handlowej. W okresie II wojny światowej mieściła się w nim szkoła kupiecka. Była to jedyna placówka ucząca zawodu w okupowanym przez Niemców Piotrkowie.

Po 1945 roku ponownie pałac stał się siedzibą szkoły handlowej, a następnie szkoły budowlanej i odzieżowej. Mieścił się tu Zespół Szkół nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1989 roku do chwili obecnej w budynki mieści się  Państwowa Szkoła Muzyczna.

reklama

Rodzina Rudowskich zasłużona dla Piotrkowa

Pałac Rudowskich to piętrowy budynek, eklektyczny pałacyk wybudowany w 1899 r. dla Karola Augusta Rudowskiego. To znamienity piotrkowski kupiec, który na przełomie XIX i XX wieku był jednym z najzamożniejszych mieszczan. To także założyciel kasy pożyczkowej dla przemysłowców oraz członek urzędu podatkowego i Towarzystwa Dobroczynności.

Z kolei Maksymilian Romuald Rudowski to prawnik, który w latach międzywojennych był wiceprezesem Sądu Okręgowego w Piotrkowie, a ww latach 30. XX wieku prezesem Sądu Najwyższego w Warszawie. Ofiarował miastu teren pod
ulicę dojazdową do Hali Targowej.

Potomek Rudowskich - prof. Witold Janusz Rudowski brał udział w powstaniu warszawskim. Honorowy obywatel Piotrkowa Trybunalskiego w 1983r. przekazał aktem notarialnym na rzecz rodzinnego miasta eklektyczny pałac dziadka, Karola Rudowskiego.

Obiekt mieści się na południe od starego miasta. Elewacją północna ustawiony wzdłuż pasażu Rudowskich. Został wzniesiony w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu i baroku. Na elewacjach znalazły się cementowe detale architektoniczne.

reklama

Szkoła muzyczna we właściwym miejscu

Obecnie budynek zajmuje Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W 1989 roku do dyspozycji szkoły został oddany wyremontowany Pałacyk Rudowskich. Uroczyste przekazanie budynku nastąpiło 3 października 1989 roku.

Wraz z otrzymaniem nowego budynku oraz jubileuszem XXV–lecia szkoły, Rada Pedagogiczna PSM I i II stopnia wystąpiła z wnioskiem o nadanie imienia Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytora, pianisty, pedagoga, polityka, ambasadora Polski o międzynarodowej sławie. 9 listopada 1989 roku w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy wzięła udział krewna patrona, Emilia Paderewska–Chruścicka. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama