reklama

Piotrkowska Manufaktura nie miała tyle szczęścia ile łódzka. Budynek Sigmateksu wciąż czeka na swoją szansę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrkowska Manufaktura nie miała tyle szczęścia ile łódzka. Budynek Sigmateksu wciąż czeka na swoją szansę - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek znany jako Piotrkowska Manufaktura to fabryka bawełny założona w 1896. Po II wojnie  światowej działała jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Sigmatex". Nieruchomość przy ul. Sulejowskiej 45 jest na sprzedaż za około 8 mln zł. 
reklama

Budynek przy ul. Sulejowskiej 45 w Piotrkowie Trybunalskim jako żywo przypomina zabudowania łódzkiej Manufaktury. Nazwyany jest też piotrkowską Manufakturą. Nie tętni jednak życiem jak ta w mieście wojewódzkim. Nieruchomość pofabryczna z czerwonej cegły jest zaniedbana i czeka na gospodarza. Wystawiona jest na sprzedaż.

Jej historia sięga 1896 roku, kiedy to powstała fabryka włókiennicza w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Sulejowskiej. Została założona przez spółkę Naftali Frumkin, Mendel Schlosberg i Lejba Wyszewański. Wkrótce została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Manufaktura Piotrkowska.

Budynek Piotrkowskiej Manufaktury zaprojektował inż. Józef Majchrowski, a umiejscowiona w nim fabryka, była tkalnią bawełny z 400 warsztatami oraz farbiarniami. Fabryka zatrudniała początkowo 150 osób, lecz już w 1901 roku liczebność załogi osiągnęła 442 osoby. W tym czasie wartość produkcji fabryki osiągała ponad pół miliona rubli. Asortyment stanowiły tkaniny bawełniane: zefiry, oksfordy, kretony, żagonety, płótna angielskie, techniczne, melanże.

W latach 1903-1911 zakład został unieruchomiony na skutek handlowych machinacji, a budynki przeszły na własność Petersburskiego Banku Handlowego. W 1911 roku budynki fabryki wykupiła spółka słynnych łódzkich przemysłowców Poznański, Silberstein i Ska. Nabyła także osadę młynarską Bugaj. Od tego momentu piotrkowskie przedsiębiorstwa stały się częścią składową łódzkiego koncernu włókienniczego Silbersteinów. W 1911 roku podjęta została także budowa czterokondygnacyjnego budynku przędzalni wełny.

W 1919 roku fabryka otrzymała nazwę Zakłady Włókiennicze - Piotrkowska Manufaktura "Bugaj". Zatrudniała wówczas 700 pracowników. W czasie okupacji zakład został przejęty przez Niemców. W tym czasie produkowano w nim części do samolotów oraz baraki drewniane dla potrzeb wojska. W roku 1947 fabryka została upaństwowiona. Powstały po wojnie Zakłady przemysłu Bawełnianego "Sigmatex". Zakład istniał do 1992 roku.

reklama

Obecny "Sigmatex" istnieje przy ul. Przemysłowej. W 1992 roku w drodze komercjalizacji powstała Spółka Akcyjna o tej nazwie. W latach 1995 - 1998 przeprowadzono modernizację dziewiarni. W roku 2002 to wyodrębnił się "Sigmatex" Sp. z o.o.

Po fabryce w Piotrkowie pozostał okazały czterokondygnacyjny budynek, którego powierzchnia to prawie 11 tys. metrów kwadratowych, a stoi na działce powierzchni ponad hektara. Nieruchomość położona jest w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Sulejowskiej 45, w strefie śródmiejskiej.

W bryłę Piotrkowskiej Manufaktury wbudowana jest charakterystyczna wieża ciśnień z klatką schodową. Posiadała zbiornik wody o pojemności 40 metrów sześciennych. Budynek przędzalni wraz z wieżą wodną został wyremontowany w roku 2006, gdy miało w nim funkcjonować centrum handlowo–rozrywkowe. Obecny kształt nadał mu projektant Jerzy Lutomski. Ten sam, który odpowiada za wygląd łódzkiego centrum Manufaktura.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama