reklama
reklama

Dawne pocztówki z Piotrkowa. Najstarsze mają ponad sto lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dawne pocztówki z Piotrkowa. Najstarsze mają ponad sto lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Piotrkowskie widokówki to odmiana tak zwanych pocztówek, czyli kart służących przesłaniu krótkiej wiadomości pocztą. Najstarsze pochodzą z początku XX wieku. Najpopularniejsze tematy kart pocztowych z Piotrkowa to liczne zabytki. Jak prezentuje się miasto na starych widokówkach?
reklama

Początki karty pocztowej, to pojawienie się sformalizowanego blankietu np. wojskowej poczty polowej (tzw. „feldpost”). Następne były widokówki. Oprócz treści przekazywanej pisemnie informacji, zawierały grafiki ukazujące miejsca i ludzi, dzięki czemu są one również źródłem historycznym dotyczącym np. przemian krajobrazu historycznego.

Nazwa "pocztówka" ma już ponad 120 lat. Twórcą słowa jest pisarz Henryk Sienkiewicz, który zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w 1900 roku.

Kartka pocztowa, zwana także widokówką, to po prostu prostokątna, kartonowa kartka, na której można było napisać kilka zdań i opatrując znaczkiem pocztowym, wysłać bez koperty. Popularne były w Polsce przez ponad sto lat. Zastąpiła je komunikacja elektroniczna. Zostało jednak w archiwach sporo pocztówek czy widokówek. Również Piotrków Trybunalski ma ugruntowaną tradycję pocztówkarską. Działało tu kilka wydawnictw.

Pocztówki z Piotrkowa z rodzimych drukarni

Pocztówki z Piotrkowa mają już nawet ponad sto lat. Pierwsze powstały w księgarni Adolfa Pańskiego, który postanowił wydawać własne pocztówki z widoczkami z miasta. Pochodzą z lat 1897-1901. Z tego samego okresu pochodzą też pocztówki sygnowane T. Piętka.

Przed pierwszą wojną światową wydawcą piotrkowskich pocztówek był także L. Soczek. Wśród jego pocztówek znajdują się między innymi takie, które pokazują pierwsze kolaże fotografii ulic Piotrkowa.

W okresie II Rzeczypospolitej pocztówki wydawały m.in. Księgarnia Dobrzańskiego, Księgarnia Polska, Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych Ruch, Piotrkowskie Towarzystwo Krajoznawcze.

Co Piotrków pokazuje na pocztówkach?

Najpopularniejszymi widokami pokazującymi Piotrków Trybunalski na pocztówkach były zazwyczaj stacja kolejowa, gimnazjum, kościół ewangelicki. Popularny widok na pocztówkach to także ul. Słowackiego czy Krakowskie Przedmieście, jak również klasztor dominikanek i  siedziba Archiwum Państwowego w Piotrkowie, czyli dawna Wielka Synagoga w Piotrkowie Trybunalskim.

Powstało także kilka pocztówek z kolażami zdjęć popularnych miejsc. Między innymi dzięki tym widokom można zobaczyć jak miasto zmieniło się przez lata.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama