reklama

Plac Kościuszki w Piotrkowie. Była tu elegancka "Europa" i hotel Krakowski [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Plac Kościuszki w Piotrkowie. Była tu elegancka "Europa" i hotel Krakowski [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPlac Tadeusza Kościuszki w Piotrkowie położony tuż za murami Starego Miasta, to miejsce w którym schodziły się główne trakty miasta w XIX wieku. Plac krzyżuje się z ulicami Gabriela Narutowicza, Juliusza Słowackiego i aleją 3 Maja. To miejsce piotrkowianie mogą kojarzyć z restauracją "Europa", a także z widokiem miejskich murów czy kamienicą "Złoty Róg".
reklama

Plac Tadeusza Kościuszki w Piotrkowie wcześniej nosił inną nazwę. Zwany był placem Bernardyńskim od pobliskiego klasztoru, a także placem Aleksandryjskim, gdy dochodząca do niego aleja nosiła nazwę Aleksandryjskiej. To obecna 3 Maja.

Przy placu Kościuszki w Piotrkowie jest kilka charakterystycznych budowli. Najbardziej znaną w Polsce jest zapewne kamienica "Złoty Róg", która zagrała bank Kramera w filmie Vabank. Dla piotrkowian najbardziej znana jest jednak budowla, która swoją świetność ma dawno za sobą. To budynek po restauracji "Europa".

ZOBACZ TAKŻE: Tak zaczęła się II wojna światowa w Piotrkowie. Oto jak wyglądało zbombardowane w nalotach miasto [ZDJĘCIA]

Prawdziwa "Europa" w Piotrkowie

Restauracja "Europa" przy placu Kościuszki 4 w Piotrkowie, to obecnie niebezpieczna ruina w centrum miasta, ale przed laty była lokalem pierwszej kategorii. Budynek mieścił także Bank Związku Spółek Zarobkowych. Charakterystyczna budowla była wizytówką miasta umieszczaną na pocztówkach.

reklama

Restauracja „Europa” była jednym z najsłynniejszych i najbardziej okazałych piotrkowski lokali. Budynek pełnił reprezentacyjną funkcję. Mieścił się w nim lokal pierwszej kategorii w ważnym miejscu miasta: przy placu Kościuszki, dawniej zwanym Bernardyńskim. „Europa” prawdopodobnie powstała na początku XX wieku.

W okresie międzywojennym restauracja cieszyła się renomą. Była lokalem szanowanym z dobrą obsługą i znakomitą kuchnią. Po 1945 roku restauracja otrzymała nowy wystrój. Klienci lokalu mogli korzystać także z piętra budynku, które wcześniej zajmował bank.

W okresie PRL w "Europie" często gościli partyjni notable, nie tylko z województwa czy regionu. Ogółem restauracja miała 200 miejsc, 140 na piętrze, 60 na parterze.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]

Dawny hotel Krakowski słynął restauracji

Budynek narożny przy obecnym placu Kościuszki 7, dawniej u zbiegu ulicy Sieradzkiej i placu Kościuszki  to siedziba dawnego Hotelu Krakowskiego. Mógł przyjąć niewielu gości, ale jego historia sięga połowy XIX wieku. Miał zaledwie dziewięć pokoi, które mieściły się na piętrze.

reklama

Hotel Krakowski mieścił się w budynku na przeciwko kościoła bernardynów. Jego siedziba to zabytkowa, piętrowa kamienica. Hotel w tym miejscu powstał około 1850 roku.

W archiwach zachowały się informacje o niektórych właścicielach przybytku. Nie wiadomo kto go założył, ale wiadomo, że w 1909 roku hotel był własnością Henryka Szustera. Hotelarz reklamował swoją firmę w „Kalendarzu Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan w Piotrkowie na rok zwyczajny 1909”. Przekonywał do swoich usług między innymi składem win importowanych bezpośrednio, koniaków kuracyjnych, likierów i wyrobów wódczanych, krajowych i zagranicznych, towarami kolonialnymi, serami krajowymi i zagranicznymi.

ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem

Filmowy bank, czyli "Złoty Róg"

Kamienica nazywana "Złoty Róg" to gmach narożny przy placu Kościuszki 6 w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek zna całą Polska z kultowego filmu Vabank Juliusza Machulskiego. To ten budynek zagrał bank Gustawa Kramera, na którym zemstę wywarł kasiarz Henryk Kwinto.

Kamienica pod adresem plac Tadeusza Kościuszki/ul. Sieradzka 5 w Piotrkowie została wzniesiona w latach 1880 - 1890. Obiekt w stylu neorenesansowym jest zabytkiem, wpisanym do rejestru.

To jedna z wielu zabytkowych kamienic na Starym Mieście w Piotrkowie, jednak wyróżnia ją rozpoznawalność w całej Polsce. Wszyscy oglądali ją w filmie Vabank z 1981 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Barokowy klasztor w murach miejskich

"U Panien" w Piotrkowie, czyli w murach Matki Bożej Śnieżnej patronki Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. To  barokowa budowla, która wpisuje się w miejski krajobraz Piotrkowa od kilkuset lat. Klasztor został wzniesiony w latach 1627-1673 z fundacji Katarzyny Warszyckiej. Został dobudowany do murów obronnych i w takim charakterystycznym kształcie przetrwał do dziś.

Barokowy klasztor w Piotrkowie zbudowany jest w kształcie litery L. Jej dłuższe ramię usadowiono wzdłuż muru obronnego. To obiekt o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych. W skład zabytkowego zespołu wchodzą: budynek kościoła pw. Matki Bożej Śnieżnej, klasztor wsparty o średniowieczne mury miejskie oraz plebania. Dawny mur miejski przy placu Kościuszki, stanowi zachodnią ścianę klasztoru.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama