reklama

Tak zaczęła się II wojna światowa w Piotrkowie. Oto jak wyglądało zbombardowane w nalotach miasto [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tak zaczęła się II wojna światowa w Piotrkowie. Oto jak wyglądało zbombardowane w nalotach miasto [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Piotrków Trybunalski był jednym z pierwszych miast zbombardowanych po rozpoczęciu II wojny  światowej. Miasto było niszczone podczas nalotów niemal bez przerwy do 2 do 6 września. Od 4 do 6 września trwała także bitwa pod Piotrkowem, w jakiej Armia Łódź próbował odeprzeć niemieckie natarcie na lądzie. 
reklama

II wojna światowa rozpoczęła się, gdy niemieckie wojska 1 września 1939 roku bez wypowiedzenia napadły na Polskę. Pierwszą ofiarą działań był Wieluń, gdzie już od godz. 4.40 samoloty Luftwaffe zbombardowały miasto. O godz. 4.45  natomiast pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte.

Niemieckie naloty w pierwszych dniach września 1939 roku zrujnowały także Piotrków. W kilka dni w Piotrkowie Trybunalskim zniszczonych zostało około 200 budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zginęło około 150 osób. Pod gruzami zniknęła niemal cała południowa strona ulicy Słowackiego. Kamienic nigdy nie odbudowano. Po wojnie to właśnie tu powstał tu park nazwany przez mieszkańców Krzywda. 

Miasto cierpiało z powodu straszliwych bombardowań przez kilka pierwszych dni wojny. Według przekazów historycznych, niemieckie lotnictwo bombardowało Piotrków niemal bez przerwy do 2 do 6 września. Miasto stanęło w ogniu.

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Przegrana bitwa pod Piotrkowem

Piotrków w 1939 roku leżał niedaleko granicy Polski i III Rzeszy Niemieckiej, jaka przebiegała wówczas na linii Warty. Miasto leżało na trasie niemieckich wojsk zmierzających na Warszawę. By otworzyć sobie drogę do stolicy, najeźdźcy łamali opór polskich wojsk grupujących się w okolicy. Pod Piotrkowem między 4 i 6 września rozegrała się bitwa, w której oddziały Armii Łódź toczyły walki z niemieckimi dywizjami pancernymi, które przeprawiły się przez Wartę w okolicy miejscowości Gidle.

Na miasto, które cierpiało już z powodu nalotów Luftwafe, posypał się także ogień artyleryjski. Piotrków ostrzeliwały wojska niemieckie uderzające na polskie pozycje w pobliżu miasta.

Od rana 4 września artyleria niemiecka rozpoczęła ostrzał polskich pozycji. Do działań przystąpiły też bombowce z 4 Floty Powietrznej. Po przygotowaniu artyleryjskim do ataku ruszyły dywizje pancerne.

5 września 1939 dochodzi do ostatecznego boju o miasto. O godzinie 16 hitlerowcy wkroczyli do Piotrkowa. Jednostki polskie 5 września wieczorem rozpoczęły odwrót na wschodni brzeg Pilicy, w rejonie lasu Brudzewice. 7 września XVI Korpus Pancerny, nie mając już przed sobą żadnych jednostek polskich, ruszył na Warszawę. 

ZOBACZ TAKŻE: Jezioro Bugaj w Piotrkowie. Ciągle czeka na swoją szansę. Dlaczego się nie udaje? [ZDJĘCIA]

Niemieckie naloty zniszczyły Piotrków

Niemieckie samoloty bombardowały stację towarową PKP, bomby spadły na pocztę, budynek Banku Polskiego i siedzibę zarządu Belgijskiej Spółki Akcyjnej Hut Szkła Emila Haeblera przy ulicy Legionów w Piotrkowie. Samoloty prowadziły bombardowanie kilku kamienic przy ul. Słowackiego i Narutowicza. Ucierpiały także koszary przy placu pofranciszkańskim.

Obrona przeciwlotnicza próbował prowadzić ostrzał z piotrkowskich wież ciśnień: kolejowej oraz przy ulicy Słowackiego.

Pierwsze bomy spadły na Piotrków 1 września 1939 roku około godz. 10. 2 września wieczorem, po tragicznych w skutkach nalotach, zaczęła się ucieczka ludności cywilnej. 

3 września 1939 bombardowana była linia kolejowa, a także skład węgla i drewna, zabudowania Huty Szkła „Hortensja” i Fabryka Beczek przy Krakowskim Przedmieściu. 

5 września wojska niemieckie wkroczyły do Piotrkowa. 6 września rozpoczęła się niemiecka okupacja miasta.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama