reklama
reklama

Piotrków w czasach PRL-u. Miasto przeżywało swoją drugą złotą erę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrków w czasach PRL-u. Miasto przeżywało swoją drugą złotą erę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaCzasy schyłkowego PRL-u w Piotrkowie Trybunalskim przyniosły dla miasta rozkwit i wzrost jego pozycji. Piotrków zyskał prestiż jako miasto wojewódzkie. To kolejny taki okres, w którym miasto liczyło się na mapie Polski po złotych czasach, gdy obradował tu Trybunał Koronny oraz gdy stolicę miała Gubernia Piotrkowska.
reklama

Lata funkcjonowania Piotrkowa w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czyli w okresie lat 1945 - 1989, nie są jednorodne. Pierwsze lata po II wojnie światowej to trudne dźwiganie się miasta i przemysłu z wojennych zniszczeń. 

W latach 50. XX wieku w Piotrkowie zaczyna rozrastać się przemysł. To między innymi czasy, w jakich powstała Fabryka Maszyn Górniczych późniejsza "Pioma". Zakład swoje złote lata przeżywał w latach 70. i 80. XX wieku, gdy dla miasta nadeszły tłuste czasy w PRL. Piotrków z tego okresu był znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Przodował w rozwoju przemysłu szklarskiego, włókienniczego i maszynowego. 

W porównaniu z okresem przedwojennym liczba mieszkańców Piotrkowa w PRL wzrosła niemal dwukrotnie. Piotrkowianie pełnymi garściami czerpali z dobrodziejstw życia kulturalnego i towarzyskiego. W mieście działały kultowe kino „Hawana”, kawiarnia "Hortex" czy restauracja "Europa".

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]

Złote lata siedemdziesiąte w Piotrkowie

Znaczenie miasta wydatnie wzrosło w połowie lat 70., gdy Piotrków stał się stolicą województwa. 1 czerwca 1975 r. wprowadzono w Polsce dwustopniowy podział administracyjny. Województwo piotrkowskie stało się jednym z 49 takich jednostek, ale zmiana statusu oznaczała powołanie wojewódzkich instytucji i ulokowanie wielu inwestycji.

Z okresu PRL pochodzą liczne inwestycje, jakie rozwinęły Piotrków w końcówce lat 70. XX wieku. Pamiątką z tego okresu jest osiedle 35-lecia w Piotrkowie Trybunalskim, jakie zaczęto budować na 35-lecie istnienia PRL. Blokowisko wybudowano w technologii wielkiej płyty. Wyrosło od zera na terenach południowo - zachodniej części miasta.To tu istniała słynna wioska wikingów, czy Rolniczy Dom Handlowy. 

ZOBACZ TAKŻE: "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]

Gdy w Piotrkowie miały odbyć się centralne dożynki w 1979 roku, miasto zamieniło się w plac budowy. Wzniesiono wtedy między innymi miejską ciepłownię, amfiteat i pierwsza dwupasmówkę, która wówczas nosiła nazwę 22 lipca, obecnie ul. Armii Krajowej i Łódzka. Centralne uroczystości dożynkowe odbyły się w Piotrkowie 9 września 1979 roku. Świętowano na stadionie 35-lecia, czyli GKS Piotrcovia, który na tę okazję został specjalnie rozbudowany. 

reklama

22 lipca 1984 roku, w czterdziestą rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, uznawanego za dekret ustanawiający powstanie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim nieoficjalne wyścigi Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody z czterema wyścigami rozegrano na ulicach miasta, a ścigali się w nich późniejsi mistrzowie Polski.

Schyłek PRL i pierwsze lata po transformacji przyniosły stopniowy spadek znaczenia miasta i rozpad przemysłu. Miasto ostatecznie straciło na znaczeniu po likwidacji województwa piotrkowskiego 1 stycznia 1999 roku, 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo