Górnicy w Piotrkowie już nie świętują jak dawniej. W czasach świetności Fabyki Maszyn Górniczych "Pioma" w mieście urządzano uroczystości barbórkowe, jakie wypadają 4 grudnia. Między innymi odprawiano mszę w intencji pracowników i urządzano przemarsz przez miasto.
Piotrkowska "Pioma" produkowała maszyny dla górnictwa, a jej świetność przypadła na lata 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Zatrudniała wówczas około 6 tys. pracowników. Fabryka rozkwitała w czasach rozwoju i modernizacji w kopalniach węgla kamiennego oraz tworzenia górnictwa odkrywkowego węgla brunatnego.
Fabryka Maszyn Górniczych "Pioma" w 1960 r. uruchomiła własną odlewnię żeliwa i staliwa. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych uruchomiono produkcję przenośników taśmowych. Na początku lat siedemdziesiątych natomiast produkcję kolejek podwieszonych. Pod koniec lat 70. "Pioma" rozpoczęła produkcję obudów zmechanizowanych.
Po roku 1989 w fabryce zaszły zmiany. W 1992 roku z przedsiębiorstwa państwowego "Pioma" utworzona została Jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa FMG PIOMA S.A. W roku 2000 wyodrębniona została Pioma Odlewnia Sp. z o.o. W roku 2001 została przejęta przez spółkę Przedsiębiorstwo Usługowe Utech.
W 2005 roku kupiła zakład Fabryka Maszyn "Famur", a w roku 2008 został wydzielony segment związany z produkcją konstrukcji przemysłowych – Pioma Industry Sp. z o.o. – spółka na bazie której powstał Zamet Industry S.A. Z byłej fabryki maszyn górniczych powstały trzy podmioty: FMG "Pioma" , "Pioma Odlewnia" oraz "Zamet Industry".
Fabryka maszyn dla górnictwa
Uroczyste otwarcie Fabryki Maszyn Górniczych w Piotrkowie odbyło się 29 grudnia 1956 r. Już 26 grudnia 1956 roku przekazano do rozruchu pierwszą część powstającej fabryki. Z Zabrza i Wałbrzycha sprowadzono do Piotrkowa 330 ton maszyn. Przyjechali też do miasta fachowcy, którzy mieli uruchomić produkcję.Od 1 stycznia 1959 r. nazwę zakładu zmieniono na Fabrykę Maszyn Górniczych im. Tadeusza Żarskiego. A 19 marca 1966 r. nazwę przedsiębiorstwa uzupełniono o słowo „Pioma”. Zakład w Piotrkowie wyspecjalizował się w produkcji urządzeń dla górnictwa odkrywkowego. Zaczął zaopatrywać między innymi zagłębie konińskie, gdzie trwało wydobycie węgla brunatnego.
"Pioma" produkowała i dostarczała także urządzenia dla nowo powstałej Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”, Kopalni Siarki „Machów”, Portu Północnego i Huty „Katowice”. FMG „Pioma” stała się również jednym z największych producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego m.in. dla nowo powstającego Rybnickiego Okręgu Węglowego.
Maszyny z Piotrkowa pracowały w kopalniach „Borynia”, „Jastrzębie”, „Zofiówka”, „Pniówek” i „Jankowice”. W tym okresie fabryka była też głównym producentem przenośników taśmowych „Gwarek” oraz podwieszanych kolejek linowych.
Produkcja z "Piomy" trafiała także do kontrahentów w Chinach, Indiach, Pakistanie, Albanii, Związku Radzieckim, Turcji, Brazylii i Argentynie.
Przyzakładowa szkoła w Piotrkowie
W przyzakładowym technikum, obecnie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, kształcono młodych fachowców. Obiegowe określenia typu „szkoła piomowska” czy „szkoły górnicze” są nadal czytelne dla większości mieszkańców miasta.Długoletni związek szkoły i „Piomy” opierał się zarówno na bliskim sąsiedztwie, jak i na ścisłej, współpracy. Znaczącą część załogi „Piomy” stanowili absolwenci szkoły zawodowej i technikum.
Dyrektor FMG „Pioma” Tadeusz Nowakowski skierował wniosek do Ministerstwa Górnictwa i Energetyki, a za jego pośrednictwem do Ministerstwa Oświaty o uruchomienie Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących Fabryki Maszyn Górniczych w Piotrkowie.
Ministerstwo upoważniło fabrykę do zorganizowania szkoły, a w rok później Kuratorium Okręgu Szkolnego Łódzkiego przekazało tę placówkę pod zarząd i na budżet resortu górnictwa. Inauguracja roku szkolnego w nowej szkole odbyła się 1 września 1960. Przez kolejne lata szkoła funkcjonowała jako przyzakładowa. Tak było aż do lat 90. XX wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.