reklama

Pałac Lipińskiego w Piotrkowie. Od lat 60. służy piotrkowskiemu sanepidowi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pałac Lipińskiego w Piotrkowie. Od lat 60. służy piotrkowskiemu sanepidowi [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPałac Lipińskiego to miejsce w Piotrkowie Trybunalskim położone przy alei 3 Maja 8. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, gdy przy ówczesnej alei Aleksandrowskiej powstawały znakomite budowle w stylu neoklasycznym. Od 60 lat służy stacji epidemiologicznej.
reklama

Budynek przy al.3 Maja 8 w Piotrkowie, czyli Pałac Lipińskiego, został wzniesiony w latach 1890-1900. To jeden z budynków reprezentacyjnych powstałych w latach świetności tej okolicy miasta. Budowla nie stoi jednak przy samej ulicy, a jest nieco schowana przed wzrokiem przechodniów. Od alei oddziela ją niewielki zieleniec.

Pałac Lipińskiego wybudowano dla doktora L. Lipińskiego. To piętrowa kamienica przy alei 3 Maja 8. Budynek w 1962 r. został wykupiony na potrzeby piotrkowskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wówczas miał adres al. Bolesława Bieruta 8. Pałac po modernizacji w 1964 r. został przekazany na siedzibę sanepidu. Jest siedzibą stacji powiatowej do tej pory.

reklama

Obiekt leży na trakcie turystycznym wytyczonym w Piotrkowie. To "Trakt wielu kultur", czyli trakt turystyczny wytyczony szlakiem zabytków, obrazujących wielokulturowość Piotrkowa. Pałac Lipińskiego umieszczono na "Trakcie rosyjskim".

ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Aleja 3 Maja w Piotrkowie

Aleja 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. 3 Maja, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bolesłąwa Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową. 

reklama

Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe jezdni prowadzono w latach 1921-22.  

ZOBACZ TAKŻE: Kaplica Świętej Trójcy w Piotrkowie. Zniknęła z ulicy Krakowskie Przedmieście [ZDJĘCIA]

Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Wkrótce przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia. 

reklama

Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych.   

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama