reklama

Kaplica Świętej Trójcy w Piotrkowie. Zniknęła z ulicy Krakowskie Przedmieście [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kaplica Świętej Trójcy w Piotrkowie. Zniknęła z ulicy Krakowskie Przedmieście [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPrzy ulic Krakowskie Przedmieście znajdował się niegdyś przytułek dla ubogich oraz kaplica Świętej Trójcy. Obiekty były wzmiankowane już w zapisach z 1521 roku. Kaplica przetrwała tylko w wizerunkach na starych fotografiach. Zburzono ją podczas budowy trasy W-Z w Piotrkowie, którą szykowano na dożynki w 1979 roku.
reklama

Przy moście na Strawie w Piotrkowie już w XVI wieku znajdował przytułek dla ubogich oraz kaplica Świętej Trójcy. Przetrwała 400 lat by zniknąć z krajobrazu miasta w okresie jego największego rozkwitu, w latach 80. XX wieku. Kaplica Świętej Trójcy musiała wówczas ustąpić postępowemu projektowi budowy trasy W-Z. Wówczas był to jeden z nowoczesnych projektów, które miały przygotować Piotrków na organizację Centralnych Dożynek w 1979 roku. Kaplica rozebrana w 1983 roku.

Kaplica istniała przy ul. Krakowskie Przedmieście  w Piotrkowie. Zbudowano ją obok najstarszego w mieście szpitala Św. Trójcy, przeniesionego w XIX wieku na obecną ul. Wojska Polskiego. Obecnie w tym miejscu przebiega aleja Mikołaja Kopernika. 

reklama

Kaplica pod koniec XIX wieku została przebudowana na styl renesansowy według projektu piotrkowskiego architekta Feliksa Nowickiego, znanego z projektu między innymi gmachu sądu. W czasie II wojny  światowej została zniszczona, a po wojnie odnowiona przez piotrkowskich rzemieślników. Kaplicę wzniesiono na planie prostokąta z czterospadowym dachem z wieżyczką. 

CZYTAJ TAKŻE: "Pekin" w Piotrkowie. Budynek uratowała wspólnota [ZDJĘCIA]

Szpital Świętej Trójcy dla piotrkowian

Szpital Św. Trójcy w nowej lokalizacji postanowiono budować w roku 1850. Nowy gmach miał zastąpić szpitalik przy Krakowskim Przedmieściu.

reklama

W latach 1850-1852 wybudowano nowy szpital św. Trójcy przy obecnej ulicy Wojska Polskiego 2, a  pomieszczenia szpitalika przy Krakowskim Przedmieściu zamieniono na mieszkania. 

Szpital został zaprojektowany przez warszawskiego architekta. Znany warszawski architekt, tworzący w początkach XIX wieku Andrzej Gołoński był budowniczym między innymi cerkwi św. Aleksandra Newskiego. Zgodził się zaprojektować budynek szpitala dla Piotrkowa. Gołoński był członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

Budowniczy rządowy stworzył budynek w stylu klasycystycznym. Według projektu miał fasadę z zaakcentowanym pośrodku dużym profilowanym gzymsem, ozdabiały go boniowane naroża oraz imitacja ciosów kamiennych. 

ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowska Manufaktura nie miała tyle szczęścia ile łódzka. Budynek Sigmateksu wciąż czeka na swoją szansę

Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie

Ulica Krakowskie Przedmieście zaczyna się na Starym Mieście w Piotrkowie od ul. Farnej i biegnie aż do południowej granicy miasta. Ma aż ponad 3,7 kilometra długości. Ne jest jednorodna. Inny charakter ma na początkowym odcinku na Starówce, a inny blisko piotrkowskich przedmieść. Przecina ulice Mikołaja Kopernika i Śląską. Najdłuższy odciek ulicy Krakowskie Przedmieście biegnie w śladzie drogi krajowej nr 91 i ma ponad 3 km.   

reklama

Ulica wzięła soją nazwę od przedmieścia, jakie rozciągało się za bramą miejską, wzdłuż dawnej drogi na Przedbórz. Nazywane zostało Krakowskim. Krakowskie Przedmieście występuje na ilustracji z 1629 oraz 1661. Przedmieście, a później także ulica o tej nazwie, było określane potocznie jako Krakówka.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama