reklama

"Pekin" w Piotrkowie. Budynek uratowała wspólnota [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Pekin" w Piotrkowie. Budynek uratowała wspólnota [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaTo jedna z najważniejszych budowli i symbol piotrkowskiego kolejnictwa. Nie tylko dworzec kolei warszawsko -wiedeńskiej, ale i charakterystyczny budynek mieszkalny dla kolejarzy, czyli tak zwany „Pekin” wpisały się w miejską historię. Budynek powstały w okresie międzywojennym dla pracowników kolei.
reklama

Piotrkowski "Pekin" to budowla niezwykła i charakterystyczna dla miejskiego krajobrazu Piotrkowa Trybunalskiego. Znajduje się przy ulicy Franklina Roosevelta 9. Budynek mieszkalny powstał z myślą o pracownikach kolei. Obiekt ma jednak niespotykaną architekturę i sąsiaduje z charakterystyczną wieżą ciśnień.

Budynek powstał w okresie międzywojennym na potrzeby rodzin kolejarskich. Umiejscowiono go w pobliżu lokomotywowni, a jego widok niezmiennie kojarzy się z kolejową wieżą ciśnień.

Budynek ma długość ok. 170 metrów. Ponadto ma trzy kondygnacje mieszkalne i poddasze pod spadzistym dachem. Na podwórzu, równolegle do budynku mieszkalnego stoją dwa budynki mające po dwie kondygnacje z pomieszczeniami gospodarczymi dla mieszkańców, czyli tak zwane komórki. Pomiędzy budynkami gospodarczymi stoi wieża ciśnień. Cały kompleks to tak zwany „Pekin”.

Budynek do 2004 r. był własnością PKP. Obecnie jest w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej, która kilka lat temu przeprowadziła remont niszczejącej budowli.

reklama

Zobacz także: Piotrkowska Manufaktura nie miała tyle szczęścia ile łódzka. Budynek Sigmateksu wciąż czeka na swoją szansę

Wśród zabudowań piotrkowskiego "Pekinu" nieopodal zabudowań lokomotywowni, przy ulicy Franklina Roosevelta 9, znajduje się kolejowa wieża ciśnień, wzniesiona w roku 1925. Pobierała wodę ze studni głębinowych zlokalizowanych przy ulicy Czarnej i północnej granicy podwórza osiedla "Pekin".

Budowla powstała na potrzeby pobliskiej kolejowej stacji towarowej i parowozowni, ale zaopatrywała także w wodę pitną mieszkania "Pekinu", a także hydranty pożarnicze, dwa żurawie kolejowe, zabudowania gospodarcze i budynki stacji towarowej. Działała jeszcze do lat 90. XX wieku.

reklama

Czytaj także: Piotrkowska wieża ciśnień ma prawie sto lat. Skąd się wzięła w mieście?

Wieża jest starszą siostrą wieży z centrum miasta. Ta przy ul. Słowackiego wzniesiona została w latach 1925-1927 z zaciągniętej na rozwój miasta pożyczki ulenowskiej, która kosztowała ostatecznie samorząd 24 251 dolarów i 84 centy. Wybudowana została przez udzielającą kredytu amerykańską Spółkę Ulen & Company, która odpowiada też za powstanie hali targowej i całego systemy wodno - kanalizacyjnego miasta.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama