reklama

Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPiotrków padł ofiarą kolejnej reformy administracyjnej w Polsce. O ile w roku 1975 miasto zyskało status wojewódzkiego i nastąpił gwałtowny wręcz rozwój, to 25 lat później sytuacja się odwróciła. Województwo piotrkowskie zlikwidowano, a miasto stało się jednym z kilkunastu powiatowych w nowym województwie łódzkim.
reklama

1 stycznia 1999 roku przestało istnieć województwo piotrkowskie. Przetrwało tylko ćwierć wieku, ale okres lat 70. i 80. XX wieku to czas najszybszego rozwoju Piotrkowa. Jako miasto wojewódzkie mógł liczyć na przywileje i nakłady inwestycyjne z centrali.

Rozwój Piotrkowa Trybunalskiego w tym okresie wielu mieszkańców wspomną z rozrzewnieniem. A początki XXI wieku uznaje za czas upadku miasta. Reforma administracyjna nazywana jest do dziś "pogrzebem województwa piotrkowskiego". 

ZOBACZ TAKŻE: Stan wojenny w Piotrkowie Trybunalskim. 13 grudnia mija 43 rocznica jego wprowadzenia [ZDJĘCIA]

Województwo piotrkowskie przetrwało 25 lat

Województwo piotrkowskie powołano wraz z reformą administracyjną, jaka weszła w życie od 1 czerwca 1975 roku. Województwo piotrkowskie obejmowało swoim obszarem dzisiejsze powiaty: bełchatowski, radomszczański, tomaszowski, opoczyński oraz piotrkowski. 

reklama

Piotrkowskie zostało jednym z 49 województw, a okres tak zwany gierkowski, był jednym z czasów największego rozkwitu miasta. W granicach województwa znalazła się między innymi elektrownia i kopalnia Bełchatów. Liczba ludności Piotrkowa wzrosła z 60 do 80 tysięcy. 

9 września 1979 roku do Piotrkowa zjechały najważniejsze osoby w państwie, a samo miasto przygotowano do uroczystości. W ramach inwestycji, jakie miały pokazać Piotrków w jak najlepszym świetle na Centralne Święto Plonów, w mieście powstawało osiedle mieszkaniowe wówczas  nazwane XXXV-lecia PRL. Powstała także miejska ciepłownia przy ul. Orlej. Przebudowano ulice i to w tym czasie powstała dwupasmówka, ul. Armii Krajowej i Łódzka. Na dożynki wybudowano śródmiejski amfiteatr, kładkę nad torami kolejowymi przy ul. Słowackiego, Wioskę Wikingów, a do tego odnowiono elewacje kilkuset domów.

reklama

Po zmianie ustrojowej w 1989 roku oraz kolejnej reformie administracyjnej, województwo piotrkowskie otrzymało nowe struktury samorządowe. W latach 1990 - 1999 istniał Sejmik Samorządowy Województwa Piotrkowskiego, do którego radnych wybierały gminy. Kadencja Sejmiku trwała 4 lata. Sejmik został rozwiązany ustawą z 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu trójstopniowego podziału administracyjnego państwa. Ostatnie, wyjazdowe posiedzenie odbyło się 30 września 1998 r. w Radomsku.

1 stycznia 1999 prawie w całości zostało włączone do województwa łódzkiego, a część weszła w skład województwa świętokrzyskiego. Zmiana administracyjna spowodowała zatrzymanie demograficznego rozwoju Piotrkowa. W latach 90. Piotrków miał ponad 83 tys. mieszkańców, a na początku XXI wieku już tylko niecałe 79 tys. Obecnie to nieco ponad 60 tys. osób.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyglądała zima stulecia. Pogodowy kataklizm i kraj sparaliżowany aż do wiosny [ZDJĘCIA]

Coraz mniej dawnej świetności

Utrata statusu miasta wojewódzkiego spowodowała obniżenie pozycji Piotrkowa w regionie. Miasto stało się tylko jednym z wielu powiatowych. Z miasta stopniowo zaczęły znikać wojewódzkie instytucje, co oznaczało brak pracy dla kadry administracyjnej. 

Stopniowo znikały z Piotrkowa instytucje miasta wojewódzkiego. Tak stało się w Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie, który stał się jedynie filią ośrodka w Łodzi. W mieście zlikwidowano także Wojskową Komendę Uzupełnień. Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna stała się powiatową. Zlikwidowano także biuro Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

reklama

Pozostały w mieście delegatury między innymi Kuratorium Oświaty w Łodzi, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama