Zima, która zaskoczyła wszystkich
Zima stulecia rozpoczęła się niespodziewanie w grudniu 1978 roku. Jeszcze kilka dni przed Sylwestrem temperatura w Polsce południowej sięgała +10°C, co nie zapowiadało nadciągającego kataklizmu. Sytuację zmieniła gwałtowna kolizja dwóch układów atmosferycznych: niżu znad południa Polski i potężnego wyżu znad Norwegii.Ta pogodowa kombinacja przyniosła silne wiatry, które osiągały prędkość do 70 km/h, oraz gwałtowne opady śniegu i spadek temperatury. Pierwsze intensywne opady rozpoczęły się w nocy z 29 na 30 grudnia, a już 1 stycznia 1979 roku cały kraj pogrążył się w zimowym paraliżu.
Rekordowe opady i mrozy
Śnieżyce pokryły Polskę grubą warstwą śniegu, której grubość w niektórych regionach osiągnęła rekordowe wartości:
- 84 cm w Suwałkach,
- 78 cm w Łodzi,
- 70 cm w Warszawie,
- 53 cm w Szczecinie.
Paraliż transportu i życia codziennego
Transport kolejowy praktycznie stanął, ponieważ zamarznięte zwrotnice i uszkodzone szyny uniemożliwiały ruch pociągów. W wielu miejscach śnieg tworzył zaspy tak wysokie, że odśnieżone skarpy uniemożliwiały dalszy przejazd.W miastach komunikacja miejska przestała działać, a autobusy, jeśli już kursowały, poruszały się w wykopanych w śniegu tunelach. Mieszkańcy, chcąc dotrzeć do sklepów lub pracy, często korzystali z sanek.
Gospodarka w kryzysie
Zima stulecia pogłębiła problemy gospodarcze kraju, który już wcześniej borykał się z kryzysem. Braki w zaopatrzeniu spowodowane trudnościami w transporcie doprowadziły do pustek na sklepowych półkach. W blokach z wielkiej płyty temperatura spadła nawet do 7°C, a mieszkańcy musieli walczyć z zimnem, brakiem prądu i ciepłej wody.
Wojsko na ratunek
Do walki z zimowym kataklizmem skierowano wojsko, które pomagało odśnieżać drogi i tory przy użyciu czołgów. Gąsienice pojazdów rozbijały zlodowaciały śnieg, pozwalając na częściowe przywrócenie ruchu. Mimo to pełna normalizacja życia nastąpiła dopiero w marcu 1979 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.