reklama

Tak wyglądała zima stulecia. Pogodowy kataklizm i kraj sparaliżowany aż do wiosny [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tak wyglądała zima stulecia. Pogodowy kataklizm i kraj sparaliżowany aż do wiosny [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPrzed nami święta, a w miniony weekend temu rozpoczęła się astronomiczna zima. Choć nic nie zapowiada wielkich opadów śniegu, warto przypomnieć, że 46 lat temu spadło go tak dużo, że tamten czas nazwano zimą stulecia. Kataklizm pogodowy, który rozpoczął się na przełomie 1978 i 1979 roku, na długo zapisał się w pamięci Polaków.
reklama

Zima, która zaskoczyła wszystkich

Zima stulecia rozpoczęła się niespodziewanie w grudniu 1978 roku. Jeszcze kilka dni przed Sylwestrem temperatura w Polsce południowej sięgała +10°C, co nie zapowiadało nadciągającego kataklizmu. Sytuację zmieniła gwałtowna kolizja dwóch układów atmosferycznych: niżu znad południa Polski i potężnego wyżu znad Norwegii.

Ta pogodowa kombinacja przyniosła silne wiatry, które osiągały prędkość do 70 km/h, oraz gwałtowne opady śniegu i spadek temperatury. Pierwsze intensywne opady rozpoczęły się w nocy z 29 na 30 grudnia, a już 1 stycznia 1979 roku cały kraj pogrążył się w zimowym paraliżu.

reklama

Rekordowe opady i mrozy

Śnieżyce pokryły Polskę grubą warstwą śniegu, której grubość w niektórych regionach osiągnęła rekordowe wartości:

  • 84 cm w Suwałkach,
  • 78 cm w Łodzi,
  • 70 cm w Warszawie,
  • 53 cm w Szczecinie.
Temperatura spadła do -25°C, a silny wiatr dodatkowo potęgował uczucie chłodu. Śnieg i mróz unieruchomiły kraj, a odśnieżanie dróg i torów okazało się niezwykle trudne.

Paraliż transportu i życia codziennego

Transport kolejowy praktycznie stanął, ponieważ zamarznięte zwrotnice i uszkodzone szyny uniemożliwiały ruch pociągów. W wielu miejscach śnieg tworzył zaspy tak wysokie, że odśnieżone skarpy uniemożliwiały dalszy przejazd.

reklama

W miastach komunikacja miejska przestała działać, a autobusy, jeśli już kursowały, poruszały się w wykopanych w śniegu tunelach. Mieszkańcy, chcąc dotrzeć do sklepów lub pracy, często korzystali z sanek.

Gospodarka w kryzysie

Zima stulecia pogłębiła problemy gospodarcze kraju, który już wcześniej borykał się z kryzysem. Braki w zaopatrzeniu spowodowane trudnościami w transporcie doprowadziły do pustek na sklepowych półkach. W blokach z wielkiej płyty temperatura spadła nawet do 7°C, a mieszkańcy musieli walczyć z zimnem, brakiem prądu i ciepłej wody.

Wojsko na ratunek

Do walki z zimowym kataklizmem skierowano wojsko, które pomagało odśnieżać drogi i tory przy użyciu czołgów. Gąsienice pojazdów rozbijały zlodowaciały śnieg, pozwalając na częściowe przywrócenie ruchu. Mimo to pełna normalizacja życia nastąpiła dopiero w marcu 1979 roku.

reklama

Zima, która zapisała się w historii

Zima stulecia 1978/79 pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń pogodowych XX wieku w Polsce. Poniżej prezentujemy archiwalne fotografie z tego trudnego okresu.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama