reklama

Młyn przy Nowowiejskiej w Piotrkowie. Drewniany budynek na rogatkach miasta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Młyn przy Nowowiejskiej w Piotrkowie. Drewniany budynek na rogatkach miasta [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaStary młyn drewniany w Piotrkowie przy ulicy Nowowiejskiej to jeden z kilku obiektów, które zachowały się na terenie miasta. Najbardziej znane to młyny żytni i pszenny przy ul. Słowackiego oraz Roosevelta.
reklama

Młyn drewniany u zbiegu ulicy Łódzkiej i Nowowiejskiej miał napęd elektryczny. Młyn zbożowy najprawdopodobniej wzniesiony został  na początku XX wieku. To budynek dwukondygnacyjny, częściowo murowany. Pokryty został dwuspadowym dachem.

We wnętrzu zachowało się wyposażenie. Obiekt ma charakterystyczne dla podobnych budowli drzwi. Wykonano je z listewek ułożonych w jodełkę. Podobnie jak inne takie obiekty, młyn został wybudowany  w konstrukcji słupowo-ramowej, z zewnątrz oszalowany deskami w układzie pionowym. 

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Stare młyny w Piotrkowie 

Młyn wodny został wzniesiony w 1861 r. w okolicach jeziora Bugaj  w Piotrkowie Trybunalskim. Wzniesiono go przy południowej granicy nieruchomości przy obecnej ulicy Dalekiej, w dolinie rzeki Wierzejki. Ostatnia inwentaryzacja konserwatorska została tu przeprowadzona w roku 2000. Obiekt wpisano wówczas do ewidencji zabytków.

reklama

Młyn nr 2 przy ul. Słowackiego 36, to najstarszy młyn parowy w Piotrkowie. Wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku. To jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w Piotrkowie wybudowany w 1861 roku. Młyn parowy Izraela i Jakuba Pniowerów produkował rocznie ok. 2680 tys. ton mąki i kaszy.

Młyn prze­szedł ok. 1881 r. w posia­danie Karola Krinsa. Około 1912 r. pozostawał własnością „Włościańskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej”, a potem trafił w ręce spółki „Horn, Oppenheim i Skoczylas”, która zbudowała kolejny obiekt przy ul. Roosevelta. 

Młyn zbożowy przy ulicy Roosevelta w Piotrkowie to obiekt, który wzniesiono w okresie międzywojennym. Należał do tego samego właściciela, co młyn parowy wzniesiony w Piotrkowie przy obecnej ulicy Juliusza Słowackiego.

reklama

Obiekt przy dzisiejszej ul. Roosevelta  wzniosła prywatna spółka, która wcześniej zarządzała młynem motorowym przy ulicy Słowackiego. W okresie międzywojennym właściciela­mi młyna była spółka „Horn, Oppenheim i Skoczylas”. Firma ta kilkakrotnie zmieniała nazwę, gdy zmieniali się wspólnicy. Zachowały się plany młyna przygotowane na zamówienie spółki "Zoller i Horn" pochodzące z 1913 roku. 

ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem

Pierwsze młyny w Piotrkowie

W Piotrkowie pierwsze młyny powstały najprawdopodobniej wraz z lokacją miasta. Budowę młyna wójtowskiego można datować na koniec XIII w. Na podstawie szesnastowiecznych rejestrów podatkowych, można jedynie przyjąć, że był to młyn wodny. Położony był poza murami miejskimi, obok łąk należących do piotrkowskiego wójta. Pożar w 1786 r. spowodował, że spłonął doszczętnie.

reklama

Dla mieszczan piotrkowskich największe znaczenie miały młyny królewskie. Wyłącznie w tego typu młynach mieszczanie mieli prawo mielenia mąki i śrutowania słodu. W Piotrkowie istniały dwa młyny królewskie: słodowy oraz tzw. Bugaj. Podobnie jak młyn wójtowski, oba najprawdopodobniej zostały wzniesione w czasie lokacji Piotrkowa. Szesnastowieczne rejestry podatkowe wymieniają jeszcze młyny dominikański i plebański.

W osiemnastowiecznym Piotrkowie funkcjonowały także wiatraki, czyli młyny wietrzne. Istniały co najmniej trzy takie urządzenia. Pierwszy z nich, zwany starym, został wzniesiony przed rokiem 1765, dwa kolejne w 1765 r. Młyny zbudowano przy Trakcie Wrocławskim, wszystkie o jednakowej konstrukcji.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama