reklama
reklama

Kamienica przy Zamurowej 11 w Piotrkowie. Budynek na rogu Starowarszawskiej leży na granicy dawnych miejskich murów  [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Zamurowej 11 w Piotrkowie. Budynek na rogu Starowarszawskiej leży na granicy dawnych miejskich murów  [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica przy ulicy Zamurowej 11 znana jest z tego, że mieści się w niej Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim. Budowla mieści się na Starym Mieście, które lokowano w średniowieczu. Kamienica ma jednak rodowód z XIX wieku.
reklama

Fasada budynku nosi cechy klasycystyczne. Kamienica przy ulicy Zamurowej 11 pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, ale obecny wygląd nadano jej w 2007 roku, gdy budynek przeszedł remont i rozbudowę według współczesnego projektu budowalnego. W kamienicy mieści się Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Pierwotny budynek powstał w obrębie średniowiecznych murów miejskich, a pierwotny kształt działki pochodził z okresu lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1404 r. Gdy przystąpiono do rozbudowy kościoła farnego, korekcie poddano układ przestrzenny w otoczeniu kościoła. Prawdopodobnie wtedy też nastąpiła rozbudowa posesji w kierunku ul. Starowarszawskiej.

Po wielkim pożarze w roku 1865 przystąpiono do regulacji terenów dotkniętych pożarem m.in. w okolicy Warszawskiego Przedmieścia, czyli obecnej ul. Starowarszwskiej. Kamienica wzniesiona została prawdopodobnie właśnie po tym pożarze, w drugiej połowie XIX w., jak wynika z planów miasta z tego czasu.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Piastowskie w Piotrkowie. Powstały tu pierwsze piotrkowskie wysokościowce [ZDJĘCIA]

Kamienica Na Starym Mieście tuż za dawnymi murami

Budynek zlokalizowany jest na terenie zwartej zabudowy Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. Znajduje się on na posesji zajmującej południowo-wschodnią część kwartału zabudowy ograniczonego ulicami: od wschodu ul. Zamurową, od zachodu ul. Farną, od północy ul. Zamkową, od południa ul. Starowarszawską. 

Od wschodu elewacja zewnętrzna kamienicy stanowi kontynuację linii pierzei ulicy Zamurowej. Budynek sąsiaduje od południa z piętrową narożną kamienicą mieszkalną przy ul. Starowarszawskiej 2, od północy z piętrową oficyną przy ul. Zamurowej 9. 

Budynek murowany z cegły ceramicznej pełnej na rzucie litery L, złożony z budynku frontowego i przyległej doń od strony północno-zachodniej rozbudowanej części mieszczącej klatkę schodową. Budynek frontowy na rzucie prostokąta z ukośnie ściętym bokiem południowym. Jednotraktowy z przejazdem bramnym na osi.

Budynek frontowy jest dwukondygnacyjny, nie podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Część rozbudowana jest trójkondygnacyjna. Od południa i północy balkony z żeliwnymi balustradami o wzorach geometryczno-roślinnych. Balkony wsparte na żeliwnych wspornikach. 

reklama

ZOBACZ TAKŻE "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]

Stare Miasto wewnątrz murów obronnych

Mury obronne Piotrkowa zamykały miasto w obrębie prostokąta o wymiarach 300 na 340 metrów, a ich długość wynosiła około tysiąca metrów. Miasto za murami obejmowało obszar około 8 hektarów. Do miasta prowadziły 3 bramy: Krakowska, Sieradzka i Wolborska. Do tego wybudowano w grodzie co najmniej 10 baszt. Rozpoczęto ich budowę w XIV wieku w czasach króla Kazimierza Wielkiego, ale ukończono dopiero dzięki fundacji królowej Jadwigi w XV wieku.

reklama

Piotrków został ufortyfikowany murami o wysokości 4,5 metra, a ich grubość wynosiła 2 metry. Wysokość po stronie zewnętrznej dochodziła do 9 m. Otaczały miasto wzdłuż obecnej ulicy Stronczyńskiego, placu Kościuszki i placu Niepodległości, kościoła i nowego kolegium Jezuitów, ulicy Garncarskiej i Zamurowej, przekraczały ulicę Wojska Polskiego obejmując łukiem dawny klasztor i kościół Dominikanów. Wewnątrz murów miasto miało rynek, z którego wychodziło osiem ulic. Materiał użyty do budowy murów to kamień i cegła gotycka. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo