Osiedle Piastowskie to zespół budynków, jakie powstawały głównie w latach 60. oraz 70. XX wieku w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. Osiedle często jest też tak określane. Budynki, jakie leżą w obrębie osiedla powstały pomiędzy ulicami: Próchnika, Roosevelta, Czarną, Piłsudskiego i Aleją 3 Maja.
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Pierwsze piotrkowskie wysokościowce
Charakterystyczne dla osiedla są wysokościowce zbudowane przy ulicy Sienkiewicza 12. To dwunastopiętrowe budynki, których wznoszenie rozpoczęto w 1969 roku. Planowano budowę sześciu takich wieżowców, ale skończyło się na dwóch. Powdó, to między innymi trudne warunki terenowe i nieodpowiednie podłoże.Powstały tylko dwa budynki w pobliżu Hali Targowej w Piotrkowie. Budowę zakończono w 1970 roku. Wysokościowce zaprojektował inż. Leonard Żołubak z Wojewódzkiego Biura Projektów w Łodzi. Budowę przeprowadziło Piotrkowskie Przedsiębiorstwo Budowlane.
Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie. Nazywana potocznie Krakówką. Tu była brama Krakowska [ZDJĘCIA]
Osiedle Piastowskie w miejsce planowanej dzielnicy handlowej
Pierwsze bloki mieszkalne na osiedlu Piastowskim zaczęto wznosić w 1959. Miały one służyć pracownikom istniejącego w pobliżu już wcześniej obszaru zakładów przemysłowych, skupionych wokół dworca towarowego PKP. Inwestorem była Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.Pierwsze bloki oddano w 1960 roku. To budowle przy pasażu Rudowskiego, przy al. Piłsudskiego, przy ul. Sienkiewicza i ul. Próchnika. Ostatnie budynki ukończono w roku 1969. Większość to bloki czteropiętrowe.
Osiedle Piastowskie powstało na terenach Piotrkowa, które pod koniec XIX wieku zostało przeznaczone pod dzielnicę handlową. Taki był plan ustalony w programie regulacyjnym miasta z 1878 roku. Choć z planów nic nie wyszło, to jednak w 1927 roku na tym terenie ukończono budowę Hali Targowej według projektu Władysława Horodeckiego. W tym samym roku wokół hali uruchomiono targowisko miejskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.