reklama

Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie. Nazywana potocznie Krakówką. Tu była brama Krakowska [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie. Nazywana potocznie Krakówką. Tu była brama Krakowska [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaUlica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie Trybunalskim to jeden z najstarszych traktów miejskich prowadzących na południe. Dawniej przechodziła przez bramę Krakowską w murach miejskich Obecnie tę sama nazwę - Krakowskie Przedmieście - nosi piotrkowskie osiedle.
reklama

Ulica Krakowskie Przedmieście zaczyna się na Starym Mieście w Piotrkowie od ul. Farnej i biegnie aż do południowej granicy miasta. Ma aż ponad 3,7 kilometra długości. Ne jest jednorodna. Inny charakter ma na początkowym odcinku na Starówce, a inny blisko piotrkowskich przedmieść. Przecina ulice Mikołaja Kopernika i Śląską. Najdłuższy odciek ulicy Krakowskie Przedmieście biegnie w śladzie drogi krajowej nr 91 i ma ponad 3 km.   

Ulica wzięła soją nazwę od przedmieścia, jakie rozciągało się za bramą miejską, wzdłuż dawnej drogi na Przedbórz. Nazywane zostało Krakowskim. Krakowskie Przedmieście występuje na ilustracji z 1629 oraz 1661. Przedmieście, a później także ulica o tej nazwie, było określane potocznie jako Krakówka.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

Ulica od Starówki do granic miasta

Do 1817 na części ulicy przy obecnej plebanii kościoła św. Jakuba znajdowała się brama Krakowska, jaka była częścią średniowiecznych murów miejskich Piotrkowa. Rozebrane zostały w większości w latach 20-tych XIX wieku. Obok tego miejsca przy Krakowskim Przedmieściu położony jest jeden z zachowanych fragmentów murów.

reklama

Przy ulic Krakowskie Przedmieście znajdował przytułek dla ubogich oraz kaplica Świętej Trójcy, wzmiankowane w 1521 roku. Na końcu przedmieścia położony był istniejący do dzisiaj kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony na polecenie Jana Kmity w latach 1372–1373. Legenda głosi, że kościółek gotycki powstał w miejscu pogańskiego kultu oraz świętych dębów. 

Przy Krakowskim Przedmieściu pod numerami 20, 26 i 30a znajdują się częściowo przebudowane pozostałości drewnianych dworków, jakie wznoszone były przez szlachtę przybywającą do Piotrkowa na sejmy i posiedzenia Trybunału Koronnego. 

ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]

Ulica w rejestrze zabytków

Początkowy fragment ulicy Krakowskie Przedmieście w obrębie Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków. Do rejestru zabytków są też wpisane budynki położone na Starówce. To kościół farny św. Jakuba z XV wieku oraz plebania kościoła św. Jakuba pochodząca z XVIII w. 

reklama

Zabytek to także kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, jego dzwonnica oraz stary cmentarz przykościelny.

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane budynki przy Krakowskim Przedmieściu. To kamienica pod adresem Krakowskie Przedmieście 1/Pijarska 1 oraz pochodzące z XIX wieku domy pod adresami Krakowskie Przedmieście nr 22, nr 30, nr 42 oraz nr 44 i zbudowana w 1910 roku kamienica pod nr 24.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama