Kamienica eklektyczna o cechach neorenesansu i neobaroku została zbudowana na początku XX wieku. Zanim jej wzniesiono nieruchomość kilkakrotnie przechodziła z rąk do rak. Dopiero w 1904 roku pojawił się na niej obecny obiekt.
Parcelę w 1875 roku za 2125 rubli kupiła Anna z Olszewskich Ratuld po podziale ziem folwarku Obrytka. W 1879 r. sprzedała ją Franciszkowi Łapińskiemu za 2500 rubli. Ten z kolei sprzedał ją w 1895 r. Stanisławowi Kępińskiemu za 1200 rubli. W 1898 r. Kępiński dokupił część zachodnią działki od Roberta Krugera i Jana Bartenbacha za 250 rubli.
Na początku XX wieku powstała na działce kamienica czynszowa z dwiema oficynami, którą ubezpieczono od ognia w 1904 r. na sumę 46.100 rubli.
ZOBACZ TAKŻE: Komin fabryczny przy Sulejowskiej w Piotrkowie. Tyle zostało ze świetności przemysłowego kompleksu [ZDJĘCIA]
Kamienica z bogatymi zdobieniami
Kamienica z fasadą w zachodniej pierzei al. 3 Maja zajmuje prostokątną działkę zabudowaną od północy i południa oficynami tej samej wysokości.Budynek frontowy dwupiętrowy, podpiwniczony, kryty niskim dachem dwuspadowym, od frontu attyka pełna wsparta na architrawie i parze kolumn.
Elewacja frontowa budynku frontowego przy al. 3 Maja 17 ma dość rzadki w architekturze Piotrkowa motyw Atlasa. Na kamienicy postaci Atlasów flankują prześwit bramny, stanowiąc jednocześnie „logiczną kontynuację” kolumn w wielkim porządku, czyli przebiegających przez więcej niż jedną kondygnację. Miały one podkreślać skalę budynku i dodawać mu majestatyczności. W ten sposób wyraźnie podkreślono w budynku strefę wejścia. W łuku nad prześwitem umieszczono w kluczu głowę lwa i rzecz rzadką numer. Prawdopodobnie jest to dawna numeracja posesji przy ulicy. W górze zabytkowa balustrada balkonu.
Balustrada schodów budynku frontowego jest żeliwna, ażurowa, o wzorach geometrycznych oraz motywach wolutowych i sercowatych. Barwna terrakota na podestach o motywach geometrycznych: kratownice, gwiazdy, meander. Drzwi do mieszkań ze sztukatorskimi zwieńczeniami w formie koszy owoców i kwiatów. Sztukaterie sufitów о motywach geometrycznych eklektycznych, neorenesansowych: rozety, listwy sztukatorskie. Piece ceramiczne białe, z terakotowymi zwieńczeniami i żeliwnymi, dekoracyjnymi drzwiczkami.
ZOBACZ TAKŻE: "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]
Aleje 3 Maja w Piotrkowie
Aleje 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. 3 Maja, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową.Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Kiedy zasadzone wcześniej drzewa nie przyjęły się, wymieniono je na lipy. Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe jezdni prowadzono w latach 1921-22.
Przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia.
Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.