reklama

Komin fabryczny przy Sulejowskiej w Piotrkowie. Tyle zostało ze świetności przemysłowego kompleksu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Komin fabryczny przy Sulejowskiej w Piotrkowie. Tyle zostało ze świetności przemysłowego kompleksu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaObiekty przy Sulejowskiej 45/47 w Piotrkowie powstały w latach 1895 - 1913. Zbudowane zostały fabryka włókiennicza wraz z osiedlem przyfabrycznym. Kompleks przetrwał ponad sto lat. Obecnie zostało z niego niewiele. Pofabryczne pamiątki to budynek Piotrkowskiej Manufaktury i charakterystyczny komin fabryczny o wysokości 166 metrów.
reklama

Komin fabryczny przy ul. Sulejowskiej 47 w Piotrkowie powstał na przełomie XIX i XX wieku w stylu historyzującym. To budowla wraz z całym kompleksem fabrycznym została ujęta w ewidencji zabytków. Komin z ozdobnym czopuchem ma 166 metrów i góruje nad okolicą, która straciła już przemysłowy charakter.

Komin wolnostojący ceglany, ankrowany, czyli spięty klamrami, nietynkowany stanął w pobliżu budynku kotłowni, w podwórzu utworzonym przez okalającą go z trzech stron zabudowę. Stanowił część kompleksu, jaki tworzyły zabudowania fabryczne wzniesione w latach 1895 - 1913. 

Komin wysoki, o wyraźnie wyodrębnionym cokole na rzucie kwadratowym, o ściętych wyżej narożach. Cokół zakończony gzymsem. Wyżej komin na rzucie sześciokąta, zwężający się ku górze, zakończony wyraźnie wyodrębnionym profilowanym czopuchem.

reklama

Powierzchnia zabudowy komina to 32,5 mkw. Ma wysokość 166 metrów. 

ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowska Manufaktura nie miała tyle szczęścia ile łódzka. Budynek Sigmateksu wciąż czeka na swoją szansę

Fabryczne zabudowania "Na Bugaju"

W ostatnich latach XIX w. na posesji przy ul. Sulejowskiej 45/47 , dawniej "Na Bugaju", powstała fabryka włókiennicza tak zwana Piotrkowska Manufaktura. W 1896 r. składała się tylko z tkalni i farbiarni, w 1899 r. również z przędzalni. 

reklama

W okresie międzywojennym fabrykę prowadziła spółka akcyjna, nadal pod nazwą "Piotrkowska Manufaktura". Głównymi akcjonariuszami byli członkowie rodziny Poznańskich, Silbersteinów, Landsbergów, Dancingerów, Elzenbergów, Rozentelów i innych.Fabryka dysponowała maszyną parową oraz silnikiem elektrycznym.

W 1903 r. zatrudniała 442 robotników, w okresie międzywojennym zatrudniała około 560 pracowników. Dla potrzeb załogi zbudowano w pobliżu 5 budynków mieszkalnych przy ul. Sulejowskiej nr 47, 49, 53, 53a i 55. Trzy z nich to piętrowe familoki, a dwa domy parterowe. Wszystkie murowane. 

ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Po II wojnie światowej dawna posesja Piotrkowskiej Manufaktury została przekazana innym zakładom przemysłowym. Mieściły się tam "Piotrkowskie Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego" oraz "Piotrkowska Fabryka Mebli".

reklama

Po wojnie z uwagi na zmianę funkcji tej części dawnej fabryki, przeprowadzono przebudowę i modernizację budynków. Nowe hale, biurowiec powstały w latach 1951-1970. W 1996 r. rozebrano zabytkowy budynek stacji filtrów. Zlikwidowano stawy na terenie fabryki. W latach późniejszych wyburzano kolejne budynki fabryczne. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama