reklama

Kamienica Lankiewiczowska w Piotrkowie. Pod adresem Grodzka 2 istniały odrębne budynki [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Kamienica Lankiewiczowska w Piotrkowie. Pod adresem Grodzka 2 istniały odrębne budynki [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica pod adresem Grodzka 2 w Piotrkowie pochodzi z XVIII w. To tak zwana kamienica Lankiewiczowska, która pierwotnie należała do rajcy piotrkowskiego Macieja Lankiewicza. Budowla składała się pierwotnie z dwóch posesji. Pierwsze informacje dotyczące obu kamienic pochodzą z XVIII wieku.
reklama

Nieruchomość oznaczona numerem porządkowym Grodzka 2 składała się pierwotnie z dwóch posesji. Obie kamienice od 1869 roku zostały połączone w jedno domostwo, osobą wspólnego właściciela. Pierwsze informacje dotyczące obu kamienic pochodzą jednak z XVIII wieku. Kamienica zwana "Lankiewiczowską" należała w połowie XVIII w. do rajcy piotrkowskiego Macieja Lankiewicza.

ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Wielu właścicieli kamienicy przy Grodzkiej 2

Kamienica Lankiewicza pozostawała niezamieszkana aż do 1787 r. po nabyciu jej przez Piotra Sobolewskiego. W 1798 r. był to dom murowany, posiadający dwa kominy klasy drugiej. W wyniku  regulacji hipoteki nieruchomości w 1829 roku właścicielką kamienicy po zmarłym mężu została Pelagia Grabowska i jej synowie Konstanty i Jan. W 1840 r. budynek został zajęty przez komornika sądowego. 

reklama

Drugi z budynków pierwszej połowie XVIII w. należał do małżonków Macieja i Marianny z Rosieckich. Podczas pożaru miasta, w 1786 roku uległ zniszczeniu dach kamienicy. W tym czasie właścicielem posesji był Fryderyk Tylmagierow. W 1858 r. nieruchomość odkupiła na licytacji jego wnuczka Matylda Malinowska. Od niej w 1859 r. kamienice wykupił kupiec piotrkowski Aleksy Anifiłow. 

W 1864 poprzednia właścicielka domostwa Apolonia z Dytrychów Kosiorkiewicz sprzedała własność małżonkom Paulinie z Klewów i Jakubowi Bartenbachom. Już w 1865 r. Bartenbachowie sprzedali kamienice, a nabywcą nieruchomości został właściciel dwóch kamienic położonych po zachodniej stronie domu - Aleksy Anfiłow. Tak trzy kamienice utworzyły jedno domostwo wokół wspólnego podwórza. 

reklama

Na parterze domu prosperowały dwa sklepy w tym jeden z towarami żelaznymi i składem dla tych wyrobów. 

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Anfiłow w 1869 r. przebudował kamienicę. Decyzją Sądu Okręgowego w Piotrkowie z dnia 1878 roku jednak całe domostwo zostało sprzedane. Posesję nabył w 1880 roku Antoni Chotkowski.

reklama

Kolejny właściciel domu Robert Bestfater przystąpił do kolejnej przebudowy, którą ukończył w 1883 r. Po zakończeniu inwestycji domostwo zostało sprzedane w 1884 r. Jakubowi Millerowi. Po jego śmierci trafiło w ręce Ludwika Dominikowskiego w 1898, który sprzedał je w 1908 Tobiaszowi Rajsowi.

Decyzją Sądu Grodzkiego w Piotrkowie z roku 1947 zostali ustaleni formalni właściciele nieruchomości. Większość z nich już w tym czasie nie żyła. Część domostwa należąca do zmarłych na mocy decyzji Sądowej z roku 1965 przeszły na własność Państwa.

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Budynek na Starym Mieście w Piotrkowie

Budynek zlokalizowany jest na terenie zwartej zabudowy Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. Posesja ta ma kształt wydłużonego prostokąta po osi wschód-zachód i zbudowana jest tak, iż elewacje zewnętrzne kamienicy od południa stanowią kontynuację linii pierzei ulicy Grodzkiej. 

Kamienica przy. ul. Grodzkiej 2 zajmuje wschodnią część działki. Elewacja frontowa kamienicy zwrócona jest ku południowi. Budynek sąsiaduje od zachodu z dwupiętrową kamienicą mieszkalną Rynek Trybunalski 8, od wschodu z piętrową narożną kamienicą mieszkalną przy ul. Grodzka/Farna 5.
 
Budynek jest trójkondygnacyjny, częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem, złożony z budynku frontowego i dwóch oficyn. Elewacja frontowa jest trójkondygnacyjna, z bogatym detalem architektonicznym. W elewacji widoczny podział na dwie części o zróżnicowanym wystroju architektonicznym. Otwory okienne i drzwiowe prostokątne, osadzone w profilowanych opaskach, okratowane. 

Parter od pietra oddziela profilowany gzyms kordonowy. Druga kondygnacja ma ozdoby z pilastrów z uproszczonymi głowicami korynckimi. Są też stylizowane kartusze. Całość elewacji zwieńczona  gzymsem wspartym na konsolach, pomiędzy konsolami niewielkie rozetki. 

Budynek frontowy skomunikowany jest z oficynami za pomocą drewnianych galerii z drewnianą balustradą, a galerie wsparte na żeliwnych ozdobnych wspornikach.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama