reklama

Niebezpieczne substancje w powietrzu. Wydano ostrzeżenie dla naszego miasta

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczne substancje w powietrzu. Wydano ostrzeżenie dla naszego miasta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat dotyczący jakości powietrza. Zobacz, jakie są przewidywania dla miasta i regionu.
reklama

Gdy temperatura za oknami spada, ilość zanieczyszczeń w powietrzu wzrasta. Smog powstaje w wyniku wymieszania powietrza ze spalinami. Jest on niebezpieczny dla zdrowia, a zawieszone w powietrzu pyły PM10 i PM2.5 mogą być groźne dla osób z alergiami czy chorobami układu krążenia. GIOŚ poinformował o ryzyku przekroczenia poziomu jednego z pyłów w powietrzu. Komunikat ten dotyczy naszego miasta.

reklama

Stan powietrza w Piotrkowie

Jak przekazał GIOŚ, 5 listopada w godz. 8:00 – 00:00 istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Przyczyną tego zjawiska mają być warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji. W obszarze ryzyka znajduje się centrum Piotrkowa Trybunalskiego – w terenie zwartej budowy. Ponadto ostrzeżenie dotyczy też Radomska - obszaru zabudowanego, centrum miasta, części środkowo-południowej, środkowo-zachodniej.

Kto jest szczególnie narażony?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał, kto może być szczególnie narażony na negatywne działanie pyłu. Uważać powinny osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych czy też układu oddechowego, np. borykające się z astmą. Do wrażliwej grupy ludności można zaliczyć także osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci czy chorych na nowotwory.   

reklama

Jakie mogą być skutki zdrowotne?

Zbyt wysoki poziom PM10 może przynieść negatywne skutki zdrowotne. Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Ponadto osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Jak zapobiec negatywnym wpływom na zdrowie?

W czasie zwiększonego poziomu pyłów zawieszonych należy unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, także przez dzieci. Powinno się ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz, a także zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń. Osoby chorujące powinny stosować się do zaleceń lekarskich i zaopatrzyć się w środki ochrony dróg oddechowych oraz środki lecznicze.

reklama

Co robić, aby zapobiegać przekroczeniom?

GIOŚ poinformował także, co mogą robić mieszkańcy, aby ograniczać przekroczenia. Do takich działań należy korzystanie z komunikacji zbiorowej zamiast komunikacji indywidualnej i wybieranie wspólnego podróżowania. Ponadto urząd zaleca korzystanie z systemów informacji o ruchu drogowym, w szczególności informacji o zatorach i objazdach. Ponadto wpływ na przekroczenia ma też sezon grzewczy.

- Stosuj w paleniskach domowych paliwa najlepiej dostosowanego do danego typu paleniska, a także  stosuj zasady dotyczące oszczędzania energii cieplnej i ilości spalanego paliwa – informuje GIOŚ.

Warto też zabezpieczyć miejsca składowania materiałów sypkich (paliwa, żużla i popiołu) przed emisją niezorganizowaną pyłu, a także stosować w paleniskach wielopaliwowych paliwo powodujące jak najmniejszą emisję do powietrza. Oprócz tego zaleca się śledzenie prognoz poziomów stężeń pyłu zawieszonego PM10 na stronach internetowych Inspekcji Ochrony Środowiska oraz komunikaty i ostrzeżenia z tym związane.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama