W momencie, gdy dowiadujemy się, że nasz bliski zaginął, towarzyszą nam silne emocje - strach, panika, niepewność. Kiedy dochodzi jeszcze podejrzenie, że zdrowie i życie naszego bliskiego może być zagrożone, nasze myślenie staje się paraliżowane przez rosnący w nas strach, a podejmowane działania mogą okazać się nieskuteczne. W takich chwilach, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja i wsparcie odpowiednich służb.
W przypadku zaginięcia liczy się czas
Policjanci zdają sobie sprawę, jak cenny w takich sytuacjach jest czas. Informacja przekazana na numer alarmowy 112 uruchamia machinę wielu czynności poszukiwawczych. Różne służby łączą swoje siły, aby jak najszybciej dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy i zapobiec tragedii.
W przypadku zgłoszenia zaginięcia osoby, z którą najbliżsi stracili nagle kontakt i nie są w stanie ustalić, gdzie się znajduje, a pojawia się podejrzenie, że może targnąć się na swoje życie, reakcja służb jest natychmiastowa. Angażowane są ogromne siły policjantów różnych pionów, od prewencji przez pion kryminalny, dochodzeniowo-śledczy, rewiry dzielnicowych, a także ruch drogowy.
Policjanci sprawdzają każdą informację, docierając do miejsc, w których osoba może przebywać, przemierzają wiele kilometrów przeczesując metr po metrze dany teren. Wykorzystują psy służbowe, drony, kamery termowizyjne, śmigłowce - wszystko po to, aby z pomocą dotrzeć na czas.
Rola społeczeństwa i mediów
Media, które reagują na prośbę policji o rozpowszechnienie informacji z wizerunkami osób zaginionych sprawiają, że większość poszukiwań osób zaginionych ma szczęśliwe zakończenie.
W Piotrkowie Trybunalskim w 2022 roku zaginęło kilkadziesiąt osób
W Piotrkowie Trybunalskim w 2022 roku policjanci przyjęli 40 zgłoszeń zaginięć osób, z czego aż 39 zaginionych zostało odnalezionych. To dowód na to, że odpowiednie działania i współpraca społeczeństwa z policją mogą prowadzić do pozytywnych rezultatów.
Co robić, gdy zaginie osoba najbliższa?
- Zgłosić zaginięcie w najbliższej jednostce policji.
Przed zgłoszeniem zaginięcia należy upewnić się czy bliski na pewno zaginął. Sprawdźmy miejsca często odwiedzane, skontaktujmy się z osobami, u których może przebywać, również szpitalami. Zgłoszenie zaginięcia uruchamia całą procedurę i angażuje wszystkie służby ratunkowe.
Pamiętajmy także, żeby nie lekceważyć żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś znajdujący się w sytuacji kryzysowej postanawia targnąć się na własne życie. W całym kraju można dzwonić na numer alarmowy 112, Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania 116 111.
Każdy z nas może być świadkiem sytuacji, w której zaginie osoba najbliższa. Ważne jest, aby wtedy zachować zimną krew, działać zgodnie z procedurami i pamiętać, że szybka reakcja i współpraca z odpowiednimi służbami może uratować czyjeś życie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.