reklama

Jakim powietrzem oddychamy w Piotrkowie? Mamy druzgocące dane!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakim powietrzem oddychamy w Piotrkowie? Mamy druzgocące dane! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościEuropejska Agencja Środowiska udostępniła narzędzie, za pomocą którego możemy sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy w danym mieście. Niechlubne, trzecie miejsce przypada dla Piotrkowa Trybunalskiego!
reklama

Wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2.5 miast w Europie, aż 12 znajduje się w Polsce. Europejska Agencja Środowiska pozwala zainteresowanym w sposób interaktywny przyjrzeć się skali problemu w Europie. Dane są przerażające!

Czym jest pył PM2.5?

Pyły PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony, jak czytamy na stronie airly.org, jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. A to dlatego, że pył ten jest bardzo drobny i może dość łatwo przedostać się o krwiobiegu. Pył PM2.5 jest odpowiedzialny m.in. na nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, zaburzenia rytmu serca czy nowotwory płuc, gardła i krtani.

Po przekroczeniu odpowiednich norm pyłu zawieszonego PM2.5 ogłaszany jest alarm. W Polsce za normy uważane są dość wysokie stężenia, przez co wielu osobom mogłoby się wydawać, że oddychamy względnie zdrowym powietrzem. Jednak nic bardziej mylnego!

reklama

Jakość powietrza w Polsce bije na głowę inne miasta w Europie

O tym, że powietrze w Polsce nie należy do najczystszych przekonuje Europejska Agencja Środowiska. Na jej stronach pojawiło się bowiem narzędzie, dzięki któremu wiemy, jaka jest jakość powietrza w europejskich miastach. Zestawienie dostępne na EEA mówi o zanieczyszczeniu pyłami PM2.5 i wskazuje 20 najbardziej „skażonych” miast w Europie.

W gronie tych 20 miast, aż 12 znajduje się w Polsce. To tragiczna wiadomość dla Polaków! Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o polskie miasta znajduje się Nowy Sącz. Na trzecim, niechlubnym miejscu znalazł się Piotrków Trybunalski! Czystym powietrzem nie może pochwalić się także kolejno: Łomża, Żory, Kraków, Gliwice, Zgierz, Tarnów, Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała oraz Kalisz.

reklama

Figurujemy wśród takich europejskich miast jak Padwa, Wenecja czy Bergamo.

Na zestawieniu EEA możemy zobaczyć przyporządkowanie poszczególnych miast na pięciostopniowej skali jakości powietrza dla pyłów PM2.5. Wyróżniono jakość powietrza:

  • dobrą (good) – dla średniorocznych stężeń PM2.5 nieprzekraczających normy zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia, czyli do 5 μg/m³;
  • zadowalającą (fair) – dla poziomów powyżej 5 μg/m³ i nieprzekraczających 10 μg/m³;

  • umiarkowaną (moderate) – dla poziomów powyżej 10 μg/m³ i nieprzekraczających 15 μg/m³;

  • słabą (poor) – dla poziomów powyżej 15 μg/m³ i nieprzekraczających 25 μg/m³;

  • reklama

  • bardzo słabą (very poor) – dla poziomów równych i przekraczających unijnej wartości granicznej 25 μg/m³.

  • W Piotrkowie Trybunalskim stężenie PM2.5 w latach 2021-2022 wynosiło 25,2μg/m³. Jest to więc bardzo słaby wynik, wręcz tragiczny!

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama