reklama

Zabytek przy Konarskiego 4 w Piotrkowie. Mieszczańska kamienica ocalona  [ZDJĘCIA] 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabytek przy Konarskiego 4 w Piotrkowie. Mieszczańska kamienica ocalona  [ZDJĘCIA]  - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica mieszczańska wzniesiona w obrębie Starego Miasta na początku XVIII wieku w 2017 roku przeszła gruntowną renowację. Budynek na rogu Pijarskiej i Konarskiego jest zabytkowy, choć bezstylowy. Zmieniał wygląd i właścicieli przez wieki, był wielokrotnie licytowany za długi.
reklama

Nieruchomość składa się z dwóch posesji. To działki przy Konarskiego 4 i Pijarskiej 5 w Piotrkowie. Pod tym adresem widnieje obecnie narożna kamienica. Dawniej były to dwa odrębne budynki. Z czasem mieszczańska kamienica została połączona w jedną posesję z wejściem głównym od ulicy Konarskiego. 

reklama

Liczni właściciele i licytacje za długi

Na początku XVIII w. posesja przy obecnej ulicy Pijarskiej należała do Lewkowiczów i stał na niej murowano-drewniany budynek. Lewkowiczowie sprzedali dom Wiktorii Kozłowskiej Nowińskiej, a ta  w 1776 r. Urszuli i Kazimierzowi Wojciechowskim. W czasie pożaru w Piotrkowie w 1786 roku ta kamienica została zniszczona.

Parcela narożna, od strony dzisiejszej ul. Konarskiego, na początku XVIII w. należała do Elżbiety i Bartłomieja Bienkiewiczów. W 1733 r. sprzedana została kolegium jezuickiemu. Po kasacie zgromadzenia w 1773 r. nieruchomość przejęli pijarzy. W 1786 r. po pożarze miasta od Pijarów nieruchomość odkupili Wojciechowscy.

Na początku XIX w. na obu posesjach znajdowała się już jedna murowana kamienica kryta gontem oraz drewniane stajnie. Zajmowała obie posesje. W 1822 r., wystawioną na publiczną licytację nieruchomość, kupił Tomasz Ebert. Kolejnymi właścicielami nieruchomości byli: Marianna z Rojów Lehmanowa, Marianna i Karol Drewiczowie, Fryderyk Hassenmajer.

reklama

Przy sprzedaży nieruchomości Rozalii i Hipolitowi Kreske wspomina się o tym, że nieruchomość zabudowana jest budynkiem murowanym, krytym dachówką oraz tylnymi zabudowaniami gospodarczymi. W 1889 r. nieruchomość na publicznej licytacji kupiła Maria Masłowska. Kolejni właściciele to Franciszek Rejment, Franciszka i Karol Truszkowscy, Abram Świder, Anna Sałacińska, Cecylia i Antoni Damazy Zalewscy, Lejzer i Bajla Goldhersz. W latach 1929 - 1938 odbyło się kilka licytacji kamienicy na spłatę dla Towarzystwa Kredytowego.

W 1939 r. nieruchomość kupili Fiszer i Fajda Landau, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Po wojnie przejęta została przez Skarb Państw. Stała się własnością miasta Piotrków Trybunalski.

reklama

Kamienica na strym mieście przywrócona do świetności

W 2004 roku samorząd wystawił nieruchomość na sprzedaż. Wojewódzki Konserwator Zabytków polecił wówczas nałożyć na nabywcę nieruchomości zabytkowej obowiązek wykonania prac naprawczych. Między innymi miała to być naprawa konstrukcji i osuszenie murów oraz wzmocnienie fundamentów, remont konstrukcyjny stropów i więźby dachowej, renowacja lica elewacji i odtworzenie nie zachowanych detali elewacyjnych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, uporządkowanie i zagospodarowanie podwórza.

Ostatecznie budynku nie sprzedano, a w 2017 roku remont przeprowadziło Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Koszt robót wyniósł ponad 336 tysięcy złotych.

reklama

Kamienica znajduje się w obrębie Starego Miasta. Ma kształt wydłużonego prostokąta. Zabudowa stanowi część północnej pierzei ulicy Pijarskiej i wschodniej pierzei ul. Konarskiego. Wejście główne ma od ulicy Konarskiego.

Obiekt jest bezstylowy. Budynek główny w całości podpiwniczony. Jest trójkondygnacyjny.

W latach powojennych przeprowadzono szereg remontów. Między innymi usunięto ozdobne balustrady. Zastąpiły je proste osłony z metalowych prętów. Dopiero w 2017 roku odnowiono elewację i przywrócono dawne detale architektury.

Budynek położony przy ul. Pijarskiej 5 – ul. Konarskiego 4 wpisany jest do rejestru zabytków od 1967 r.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama