reklama

Wydawał pocztówki i przewodniki o Piotrkowie. Tak działał oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wydawał pocztówki i przewodniki o Piotrkowie. Tak działał oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaSeria wydawnicza powstała w 1916 roku. Piotrkowski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego wydał dwanaście pocztówek, na których przedstawiono zabytki Piotrkowa oraz okolicznych miejscowości. PTK w Piotrkowie działał prężnie. Powstały tu także przewodniki po mieście.
reklama

Polskie Towarzystwo Krajoznawcze powstało w 1906 roku i od początku swego istnienia rozwinęło szeroką działalność wydawniczą. Do założenia Oddziału Piotrkowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego doszło w 1908 roku. Także w Piotrkowie pojawiła się seria wydawnicza, w której znalazło się 12  pocztówek.

ZOBACZ TAKŻE: Kaplica Świętej Trójcy w Piotrkowie. Zniknęła z ulicy Krakowskie Przedmieście [ZDJĘCIA]

Seria "Piotrków i okolice" ukazała się w 1916 roku. Nakładem Oddziału PTK w Piotrkowie w obiegu znalazły się następujące pocztówki: 

reklama

  • Piotrków Fara Gotycka
  • Piotrków Zamek Królewski
  • Piotrków Ratusz
  • Piotrków Kościół Po-Jezuicki
  • Piotrków Kościół Po-Bernardyński
  • Piotrków Muzeum Tow. Krajoznawczego
  • Byki Wieś, Zamek
  • Będków Wieś Kościół Parafialny
  • Witów Wieś Opactwo Norbertanów
  • Wolbórz Pałac
  • Sulejów Nad Pilicą
  • Pilica Rzeka Spławna Pod Sulejowem
Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Piotrkowie w dziesiątą rocznice powstania wydało także "Wspomnienia o starym Piotrkowie" autorstwa Michała Rawity Witanowskiego. Natomiast w 1923 roku wydano "Przewodnik po Piotrkowie Trybunalskim z planem miasta" tego samego autora.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Pocztówki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego 

Polskie Towarzystwo Krajoznawcze założono w Warszawie w 1906 roku. Pierwsza, wydana w 1907 r. pocztówka PTK, przedstawiała kolorową parzenicę,  symbol górali tatrzańskich. W tym samym roku ukazały się pocztówki z serii zamków polskich. 

reklama

Od 1908 roku ukazywały się karty poświęcone miejscowościom położonym na obszarze zaboru rosyjskiego, a kilka serii poświęcono zabytkom Warszawy. Trzy serie kart "Krajobraz Polski" wydano w 1912 roku z okazji wystawy zorganizowanej przez PTK w Warszawie.

W latach 1907-1919 Polskie Towarzystwo Krajoznawcze wydało ponad 40 serii pocztówek, a ich nakład osiągnął ponad 9 tys. egzemplarzy. 

Koordynacją wydawania kartek pocztowych zajmowała się Komisja Wydawnicza w Warszawie. Większość serii była dziełem warszawskiej centrali stowarzyszenia, ale przed I wojną światową niektóre cykle kart wydały jego lokalne oddziały. Tak, jak to było w Piotrkowie. W seriach tematycznych publikowano przedstawienia krajobrazów, miast, zamków oraz innych budowli zabytkowych.

reklama

W okresie międzywojennym najczęściej publikowano drukarskie reprodukcje fotografii, rezygnując z winiet popularnych przed 1919 rokiem. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama