Ulica Konarskiego w Piotrkowie łączy południowo-wschodni narożnik Rynku Trybunalskiego z ul. Pijarską. W przeszłości ulica nosiła nazwę Łazienna Sucha, a także Sucha, Kościelna i Cerkiewna. Obecna nazwa ulicy upamiętnia Stanisława Konarskiego, który w latach 1706–1715 uczył się w kolegium pijarskim w Piotrkowie.
Ulica należy do najstarszych ulic w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII i XIV wieku. Długość ulicy to zaledwie około 50 metrów. Zamyka ją kościół św. Franciszka Ksawerego, znajdujący się już przy ul. Pijarskiej. Równoległa do niej to ulica Łazienna Mokra.
Ulica pojawiła się w wielu filmach i serialach: Ewa chce spać (1957), Echo (1964), Święta wojna (1965), W cieniu nienawiści (1985), Biesy (1988), Komediantka (1988), Uprowadzenie Agaty (1993), Non sono io (2001), W ciemności (2011), 1920 Bitwa warszawska (2011).
ZOBACZ TAKŻE: Dawne pocztówki z Piotrkowa. Najstarsze mają ponad sto lat [ZDJĘCIA]
Zabytki ulicy Konarskiego
Ulica wpisana jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ponadto do rejestru zabytków wpisane są też trzy budynki przy tej ulicy. To kamienice z XVIII i XIX wieku.Budynek pod adresem Grodzka 1/Konarskiego 2 w Piotrkowie to jedna z najstarszych kamienic mieszczańskich, wybudowana w połowie XVIII wieku w obrębie starego miasta. Budynek przy Grodzkiej 1 powstał na parceli narożnej, która w końcu XVII w. należała do Stefana Wierzbicza. W 1753 r. należała do Domicelli z Rydzyńskich Gubiczowej i zwana była „Gubiczowską”. Następnie została kupiona przez Jakuba Makowskiego. Spadkobiercami byli synowie Szymon i Kazimierz.
Została zniszczona podczas pożaru miasta w 1786 r. Na parceli i przyległej do niej od strony ulicy Konarskiego, po licznych przebudowach i zmianach właścicieli została rozbudowana, a w końcu w 1908 roku pod jednym adresem.
ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]
Pod adresem Konarskiego nr 4 jest nieruchomość, która także składa się z dwóch posesji. To działki przy Konarskiego 4 i Pijarskiej 5 w Piotrkowie. Pod tym adresem widnieje obecnie narożna kamienica. Dawniej były to dwa odrębne budynki. Z czasem mieszczańska kamienica została połączona w jedną posesję z wejściem głównym od ulicy Konarskiego.Parcela narożna, od strony dzisiejszej ul. Konarskiego, na początku XVIII w. należała do Elżbiety i Bartłomieja Bienkiewiczów. W 1733 r. sprzedana została kolegium jezuickiemu. Po kasacie zgromadzenia w 1773 r. nieruchomość przejęli pijarzy. W 1786 r. po pożarze miasta od Pijarów nieruchomość odkupili Wojciechowscy.
Na początku XIX w. na obu posesjach znajdowała się już jedna murowana kamienica kryta gontem oraz drewniane stajnie. Zajmowała obie posesje. W 1939 r. nieruchomość kupili Fiszer i Fajda Landau, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Po wojnie przejęta została przez Skarb Państw. Stała się własnością miasta Piotrków Trybunalski.
Budynek na rogu Konarskiego, pod adresem Rynek Trybunalski 9 to tak zwana kamienica Dutkiewiczowska, która pod koniec XVIII w. była własnością Marcina Teleżyńskiego, rachmistrza magistratu. Od 1835 mieściły się w niej kolejno apteki Szefferów, J. Gamfa, J. Grabskiego. W latach powojennych była tu także słynna "Kawiarnia pod Ormianinem", gdzie serwowano kawę lody. Obecnie ma tu siedzibę Muzeum Lodów w Piotrkowie Trybunalskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.