reklama

"U Bony" przy Szewskiej. W tej kamienicy mieszkała królowa Bona w Piotrkowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"U Bony" przy Szewskiej. W tej kamienicy mieszkała królowa Bona w Piotrkowie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica przy ulicy Szewskiej, to tak zwany Dom Królowej Bony w Piotrkowie Trybunalskim. Budowla na piotrkowskiej Starówce pochodzi z XVII w. Według tradycji, tu zatrzymywała się królowa. Z budynkiem wiąże się także legenda o skarbach ukrytych w jego podziemiach.
reklama

Renesansowa mieszczańska kamienica zwana także "U Bony", to budynek pod adresem Szewska 2 w Piotrkowie Trybunalskim. To jeden z najstarszych zabytkowych budynków na Starym Mieście. Do naszych czasów zachowały się w nim późnogotyckie podziemia.

Dom Królowej Bony przez stulecia zmieniał swój charakter i przeznaczenie. Z mieszczańskiej kamienicy w czasach współczesnych stał się między innymi miejscem, w którym w latach 70. XX wieku działał klub oraz restauracja "U Bony". Z kolei już w XXI wieku przez kilka lat działało w jej wnętrzach Centrum Edukacji Browarniczej.

Królowa Bona w Piotrkowie

Bona Sforza w 1518, czyli w wieku 22 lat, poślubiła w Krakowie Zygmunta Starego, wówczas ponad pięćdziesięcioletniego króla Polski. W Piotrkowie bywała zapewne podróżując u boku królewskiego małżonka podczas obrad Trybunału. Zamieszkiwała przy Szewskiej 2, podczas gdy król rezydował w zamku królewskim przy placu Zamkowym 4 w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieści się obecnie Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.  

Zyg­munt Sta­ry w tra­kcie swo­je­go pa­no­wa­nia od­wie­dził Piotr­ków przy­naj­mniej kilkanaście razy. Zamek był na o­gół wy­ko­rzy­sty­wa­ny przez wład­cę je­dy­nie przez kil­ka ty­go­dni w ro­ku, pod­czas trwa­nia zja­zdów sej­mo­wych. Po śmierci Zygmunta Starego wieża piotrkowska utra­ci­ła fun­kcję kró­lew­skiej re­zy­den­cji, choć przez pe­wien czas prze­by­wa­ła tu­taj jesz­cze kró­lo­wa Bo­na.

Aktywność Bony w Polsce skończyła się w 1556 roku, gdy królowa-wdowa zdecydowała, że opuszcza Polskę i wraca do swojego dziedzicznego księstwa na południu Włoch.

reklama

Ulica szewska w historii

Ulica Szewska łączy Rynek Trybunalski z Placem Kościuszki. Ma 140 metrów. Ulica należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego średniowiecznego Starego Miasta. W przeszłości ulica prowadziła do baszty w murach miejskich Piotrkowa.

Przy ul. Szewskiej 2 położona jest jedna z najcenniejszych kamienic Starego Miasta w Piotrkowie. Zachowało się w niej stosunkowo dużo zabytkowych elementów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na parterze kamienicy zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i bogatą dekoracją.

reklama

Muzeum przypomina czasy Zygmunta Starego i Bony

W muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przypomniano stroje dworskie Zygmunta Starego i Bony. Są to pięknie wykonane rekonstrukcje historycznych strojów renesansowych z I poł. XVI w.

Zrekonstruowano suknię królowej Bony o kroju charakterystycznym dla pierwszej ćwierci XVI wieku. Objętość sukni wizualnie zwiększa faldiglia, czyli płócienna halka. Spódnica, gorset i rękawy sukni wykonane są z jednolitego materiału naśladującego wzory z okresu renesansu. Głowę królowej ozdabia czepiec wykonany ze złotej siatki, przytrzymywany opaską z imitacji klejnotów, na który nałożony jest beret z nacinanym rondem.

Nie zapomniano również o renesansowej biżuterii i butach typu „krowi pysk”, w które został ubrany również Zygmunt Stary. Król nosi białą koszulę z kryzą, na którą nałożony ma, wykonany z aksamitu sajan o kroju charakterystycznym dla I poł. XVI w. Z tego samego materiału wykonano czepiec obszyty srebrną nicią, a także czarne pludry, czyli typowe dla okresu spodnie. Całość nakrywana jest czarną, również aksamitną peleryną, podbitą od środka atłasem i obszytą po brzegach futrem.

reklama

Kamienica Bony współcześnie

W 2015 r. w historycznej kamienicy przy ulicy Szewskiej w Piotrkowie otwarto Centrum Edukacji Browarniczej. Można w nim było zgłębić  historię piotrkowskiego browarnictwa oraz dowiedzieć się o etapach produkcji złocistego napoju.

reklama

Centrum Edukacji Browarniczej szczyciło się między innymi interaktywnym Browarem do Góry Nogami. Centrum mieściło się w kamienicy przy ul. Szewskiej 2, w której zamieszkiwała królowa Bona. Przetrwało do 2023 roku. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama