reklama

To tu była kawiarnia "Pod Ormianinem". Kamienica pod adresem Rynek Trybunalski 9 [ZDJĘCIA] 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To tu była kawiarnia "Pod Ormianinem". Kamienica pod adresem Rynek Trybunalski 9 [ZDJĘCIA]  - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica pod adresem Rynek Trybunalski 9 to dom, który szczytową ścianą przylega do Rynku, ale zabytek ma także bramę od ulicy Stanisława Konarskiego. Przez kilkadziesiąt lat istniała tam kultowa piotrkowska kawiarnia.
reklama

Kamienica pod adresem Rynek Trybunalski 9 w Piotrkowie Trybunalskim to tak zwana kamienica Dutkiewiczowska. Wymurowane z cegły na planie litery "L" była wielokrotnie przebudowywana. Pochodzi XVIII wieku. Wpisano ją do rejestru zabytków jako obiekt cenny, ale bezstylowy.

Pod koniec XVIII w. była własnością Marcina Teleżyńskiego, rachmistrza magistratu. Od 1835 mieściły się w niej kolejno apteki Szefferów, J. Gamfa, J. Grabskiego. Po II wojnie światowej, w narożnym budynku pod nr 9 mieściła się kultowa kawiarnia "Pod Ormianinem".

ZOBACZ TAKŻE: Wyścigi samochodowe ulicami Piotrkowa. W 1984 roku rozegrano tu nieoficjalne zawody mistrzów Polski [ZDJĘCIA]

Kawiarnia "Pod Ormianinem" w Piotrkowie działała od 1959. Pokolenia piotrkowian chodziły tam na randki i spotkania. Podawano kawę, ale mieszkańcy pamiętają także inne smaczne potrawy. Kawiarnia aż do 1992 roku zajmowała pomieszczenia w kamienicy przy Rynku Trybunalskim 9.

reklama

Kultowy lokal wystąpił w powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku "Niesamowity dwór". Piotrków jest tam przedstawiony jako miasteczko P., w którym bohaterowie odwiedzają właśnie kawiarnię "Pod Ormianinem".

We fragmencie powieści autor pisze: „Kawiarnia „Pod Ormianinem” mieści się w zabytkowej kamieniczce na Starym Rynku (Rynek Trybunalski). Składa się z kilku niedużych salek i pokoików na różnych poziomach, ma stylowe sklepienie i gustownie urządzone wnętrze."

W latach 20. naszego wieku do kamienicy powrócił gastronomiczny charakter. Działa tu "Muzeum Lodów Kamieni Pingwin". Powstało na bazie rodzinnej lodziarni, która działa od niemal 100 lat. Lody Kamienie Pingwin zwane kamieniakami, kamborkami, granatami, lodami z kartką, odpustowymi, są produktem regionalnym.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Ulica Konarskiego i Rynek Trybunalski w Piotrkowie

Rynek Trybunalski w Piotrkowie dawniej nosił nazwę Plac Maryjny. To miejsce, które przez wieki pełniło centralny punkt miasta, a jest odzwierciedleniem średniowiecznego układu urbanistycznego. Rynek Trybunalski ma wymiary 60 na 73 metry. Otaczają plac zabytkowe kamieniczki o historycznych nazwach jak: „Wójtowska", „Pałac Przyłuskich“, „Poczta Królewska“, „Szynk Wierzbicza“.

reklama

W narożniku Rynku i ulic Łazienna i Mokra oraz Szewska znajduje się tzw. Pałac Królowej Bony. Na kilku kamienicach umieszczono tablice poświęcone wydarzeniom historycznym i postaciom związanym z miastem. Stojące przy Rynku kamienice mają w większości XIX-wieczne elewacje. To skutek kolejnych pożarów i wymuszonej przebudowy.

ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]

Ulica Konarskiego w Piotrkowie łączy południowo-wschodni narożnik Rynku Trybunalskiego z ul. Pijarską. W przeszłości ulica nosiła nazwę Łazienna Sucha, a także Sucha, Kościelna i Cerkiewna.

reklama

Ulica należy do najstarszych ulic w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII i XIV wieku. Długość ulicy to zaledwie około 50 metrów.

Ulica pojawiła się w wielu filmach i serialach: Ewa chce spać (1957), Echo (1964), Święta wojna (1965), W cieniu nienawiści (1985), Biesy (1988), Komediantka (1988), Uprowadzenie Agaty (1993), Non sono io (2001), W ciemności (2011), 1920 Bitwa warszawska (2011).

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama