reklama
reklama

Stara kostnica w Piotrkowie. Była częścią szpitala żydowskiego przy ulicy Zamkowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stara kostnica w Piotrkowie. Była częścią szpitala żydowskiego przy ulicy Zamkowej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek kostnicy został wzniesiony jako część zabudowań szpitala żydowskiego w Piotrkowie. Lecznica powstała równocześnie ze szpitalem św. Trójcy i oba szpitale ze sobą sąsiadowały. Budynek kostnicy przy ul. Zamkowej pochodzi jednak z początków XX wieku.
reklama

Budynek przy Zamkowej 24 wzniesiony został jako element zespołu zabudowań szpitalnych na dawnych gruntach starościńskich i wójtowskich, na obszarze Żydowskiego Miasta. Częściowo kompleks znajdował się na terenie dawnego cmentarza żydowskiego zlokalizowanego wokół synagogi.

Cmentarz ten przestał być używany pod koniec XVIII, a jego część od strony południowej i wschodniej wywłaszczono w pierwszej połowie XIX wieku i użyto na regulację ulicy tzw. Nowej, później noszącej nazwę Bykowskiej, a obecnie Wojska Polskiego oraz pod budowę budynków szpitalnych. 

ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]

Dwa szpitale, wspólna historia

Szpital Żydowski powstał jednocześnie ze Szpitalem św. Trójcy w 1850-51 r. Mieścił się w gmachu powstałym z fundacji Małżonków Braun. Markus Braun należał do grupy najbardziej znanych przemysłowców w Piotrkowie. Był pierwszym założycielem destylarni i rektyfikacji spirytusu. 

reklama

Obie placówki szpitalne powstały jednocześnie i na sąsiadujących ze sobą posesjach. Nawet  uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się  w tym samym czasie 16 maja 1850 r. Szpital Żydowski został zlokalizowany przy ul. Moskiewskiej 2, obecnie Wojska Polskiego. 

Stan prawny gruntu, na którym wzniesiono budynki szpitalne uregulowano jednak dopiero w 1905 roku. W kancelarii notariusza Floriana Dąbrowskiego 13 maja 1905 roku sporządzono dokument kupna-sprzedaży miedzy nabywcami Markusem i Salomeą Braun, oraz sprzedającym Mikołajem Konem. Wcześniej została ustalona dobrowolnie kwota nabycia ziemi za 250 rubli. 

Majątek szpitala składał się z murowanego jednopiętrowego budynku, oraz parterowego dwuizbowego przeznaczonego na portiernię. Wokół budynków znajdował się ogród przeznaczony na rekreację dla chorych na obszarze 2400 mkw. 

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

Z fundacji Markusa Brauna

W roku 1905 Szpital Żydowski został gruntownie przebudowany i na cześć fundatorów od 1907 roku używał nazwy „Piotrkowski Żydowski Szpital im. Markusa i Salomei Braun". W tym też czasie wzniesiono kostnicę. 

Kostnica usytuowana była bezpośrednio przy ul. Zamkowej. Budynek od zachodu przylegał do współczesnego budynku.

reklama

Budynek założony na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny, nie podpiwniczony, z czworokątną wieżyczką w narożniku południowo-zachodnim. Elewacja wieżyczki zwieńczona profilowanym gzymsem. Na szczycie dachu wieżyczki widoczna sygnaturka z datą "1907". 

Do wybuchu I wojny światowej oba szpitale znajdowały się w bezpośrednim zarządzie  Rady Gubernialnej Opieki Społecznej składającej się z przedstawicieli organizacji społecznych miasta. 

Po II wojnie światowej oba szpitale znalazły się pod zarządem utworzonej w tym celu Rady Opiekuńczej szpitali św. Trójcy i Szpitala Żydowskiego. Po zakończeniu działań II wojny światowej oba szpitale połączono i funkcjonowały jako szpital "Świętej Trójcy" pod zarządem Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo