Przy ulic Krakowskie Przedmieście pod numerami 20, 26 i 30a znajdują się częściowo przebudowane pozostałości drewnianych dworków, jakie wznoszone były przez szlachtę przybywającą do Piotrkowa na sejmy i posiedzenia Trybunału Koronnego.
Piotrków w 1578 roku stał się jedną z dwu siedzib sądu, jakim był Trybunał Koronny. Był to sąd państwowy, złożony z sędziów wybieranych spośród szlachty co roku na sejmikach zwanych deputackimi. Razem liczył ogółem 33 członków, w tym 27 deputatów szlacheckich i 6 deputatów duchownych.
Każdy zjazd trybunalski był ważnym wydarzeniem dla szlachty i magnatów, którzy zjeżdżali się na sesje Trybunału, które trwały co roku od poniedziałku po św. Franciszku do kwietnej Niedzieli, czyli jesienią i zimą. Na czas obrad na przedmieściach budowano szlacheckie siedziby.
ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Piastowskie w Piotrkowie. Powstały tu pierwsze piotrkowskie wysokościowce [ZDJĘCIA]
Dworek miejski w Piotrkowie
Wzniesiony w stylu klasycyzującym dworek przy Krakowskim Przedmieściu 26 powstał przed rokiem 1832 r. Właścicielem nieruchomości byli bracia Ferdynand i Ludwik Karol Keller, którzy sprzedali ją Bogumiłowi Hokmanowi. Potem dworek jeszcze wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1926 r. nieruchomość przeszła na własność Stefana Kępińskiego a później Antoniny z Bombczyńskich Kępińskiej, następnie Zofii i Jerzego Wacława Kępińskich. Kolejnym właścicielem był Jerzy Mantorski, a w 1998 r. posesję nabył obecny jej właściciel.Budynek wzniesiono jako parterowy, częściowo podpiwniczony, przykryty wysokim, czterospadowym dachem, z umieszczonym centralnie na kalenicy kominem. Połacie boczne dachu o bardzo dużym spadku, w połaci północnej lukarny. Parter wzniesiony na wysokim cokole. Od zachodu na osi budynku czterokolumnowy ganek zwieńczonym tympanonem. W dachu dwa symetrycznie rozmieszczone okna o formie "wolich oczu".
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie
Ulica Krakowskie Przedmieście zaczyna się na Starym Mieście w Piotrkowie i biegnie aż do południowej granicy miasta. Wzięła nazwę od przedmieścia, jakie rozciągało się za bramą miejską, wzdłuż dawnej drogi na Przedbórz i Kraków. Przedmieście, a później także ulica o tej nazwie, było określane potocznie jako Krakówka.Początkowy fragment ulicy Krakowskie Przedmieście w obrębie Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków. Do rejestru zabytków są też wpisane budynki położone na Starówce. To kościół farny św. Jakuba z XV wieku oraz plebania kościoła św. Jakuba pochodząca z XVIII w. Zabytek to także kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wiek ora jego dzwonnica oraz stary cmentarz przykościelny.
Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane XIX-wieczne kamienice przy Krakowskim Przedmieściu. To kamienica pod adresem Krakowskie Przedmieście 1/Pijarska 1 oraz domy pod adresami Krakowskie Przedmieście nr 22, nr 30, nr 42 oraz nr 44.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.