reklama
reklama

Przy Narutowicza 2 w Piotrkowie była stara kuźnia. Budynek popadł w ruinę i został wyburzony [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przy Narutowicza 2 w Piotrkowie była stara kuźnia. Budynek popadł w ruinę i został wyburzony [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek przy ulicy Gabriela Narutowicza 2 w Piotrkowie stał jeszcze na początku XXI wieku. Wybudowany został pod koniec XIX wieku, a oprócz mieszkań były tu także sklepy i kuźnia. Zrujnowany obiekt został wyburzony, podobnie jak sąsiadujący. Kiedyś stanowiły jedną nieruchomość.
reklama

Dom, który jeszcze kilka lat temu znajdował się pod adresem Narutowicza 2 w Piotrkowie, pochodził z drugiej połowy XIX wieku. Powstał przed 1887 r. na działce przy ówczesnej ul. Rokszyckiej. Była wówczas znacznie większa i obejmowała również nieruchomość pod obecnym adresem Narutowicza 4. Na palnie sytuacyjnym z roku 1887 widoczny jest już rzut budynku w obecnym kształcie. 

Nieruchomość należała do rodziny Popowskich: Marii Z Karczewskich Popowskiej i Jakuba Popowskiego. Po ich śmierci nieruchomość przeszła na własność dwóch synów: Wacława i Henryka.

Podział nieruchomości nastąpił w roku 1920. Wtedy mniejsza część zachodnia o powierzchni 1126 mkw. przeszła na własność Piotrkowskiego Powiatowego Związku Stowarzyszeń Spożywców wraz z oficynami, piętrowym budynkiem na składy, sklepem murowanym przy ul. Rokszyckiej i częścią kuźni. 

reklama

Na część wschodniej o powierzchni 2262 mkw., oprócz budynku, jaki zachował się do naszych czasów, znajdował się również drugi budynek mieszkalny murowany, 8 budynków drewnianych, 4 szopy, stajnia i ustępy murowane. 

ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]

Solidny dom z dworkową elewacją

W budynku, jaki stał przy ulicy Narutowicza 2, u zbiegu ulic: Narutowicza i pl. Kościuszki, mieszkało 9 rodzin. Jako zabytek był objęty ochroną konserwatorską.

Dom wzniesiono solidnie.  Posadowiony został na fundamentach kamienno-ceglanych, murowany z cegły ceramicznej. Budynek jednokondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony. Wewnątrz budynku był piec kaflowy z ozdobnym zwieńczeniem.

Budynek założony na rzucie prostokąta z gankiem od strony zachodniej i południowej oraz z niewielkim ryzalitem piwnicy od strony południowej. Od północy część środkowa elewacji frontowej zwieńczona facjatą. Od strony zachodniej do budynku przylega parterowy ganek poprzedzony schodami.

Budynek przykryty dwuspadowym dachem, z trzema kominami w kalenicy i lukarnami w połaciach dachowych. Facjata, lukarny oraz ganki przykryte dachem dwuspadowym.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo