reklama

Plac Czarnieckiego w Piotrkowie. Dzięki niemu bogaciła się rodzina Bartenbachów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Plac Czarnieckiego w Piotrkowie. Dzięki niemu bogaciła się rodzina Bartenbachów [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPlac Czarnieckiego w Piotrkowie to jeden z zabytkowych elementów Starego Miasta, wpisany do rejestru zabytków. Zwany był przeszłości Placem Maślanym  lub Małym Rynkiem. Zabytkowe budynki wokół niego pochodzą nawet z XVIII wieku. Wiele z nich było własnością piotrkowskich piwowarów - rodziny Bartenbachów. To na Rynku Maślanym zbudowali swój kapitał.
reklama

Plac Stefana Czarnieckiego ma wydłużony kształt. Na północy graniczy z ul. Wojska Polskiego, a w południowo-zachodnim narożniku łączy się bezpośrednio z Rynkiem Trybunalskim. Po wschodniej stronie wychodzi z niego ul. Zamkowa i ul. Farna. Skwer na środku placu Czarnieckiego jest skwer. Zieleniec został tam założony i zadrzewiony w 1887.

Plac wraz z całym Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego układ pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, gdy kształtowała się Starówka. W obecnej formie powstał jednak dopiero w XIX wieku, po pożarze miasta w 1819 roku.  Plac zastąpił biegnące tędy dawniejszej ul. Krótką i ul. Żydowską. By go wytyczyć,  usunięto stare zabudowania.

reklama

Przy dawnym Maślnym Rynku wyrosło bogactwo Bartenbachów

Obecny Plac Czarnieckiego to nowa nazwa. W przeszłości był to m.in.: Nowy Rynek, Mały Rynek, plac Mikołajewski, czy Maślany Rynek. W czasach gdy te nazwy były obowiązujące, nieruchomości w tej okolicy skupowała rodzina Bartenbachów, późniejszych znanych piotrkowskich piwowarów.

reklama

Rodzina Bartenbachów bogaciła się na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z dochodowych interesów był targ, znajdujący się przy ówczesnym placu Mikołajewskim, znanym również pod nazwą Rynku Maślanego, a dziś noszący nazwę placu Czarnieckiego. Handlowano tam przede wszystkim mięsem.

Bartenbachowie mieli nie tylko niemal całą zachodnią pierzeję Rynku Maślanego, ale też kilka innych nieruchomości w Piotrkowie. Majątek poza wynajmowaniem powierzchni na targu kupcom, dawał też dochody z własnego składu wędlin. Swoje nieruchomości rodzina wynajmowała różnym przedsiębiorcom.

reklama

Zabytkowy palc Czarnieckiego z zabytkową zabudową Piotrkowa

Plac wraz z całym Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków. Do rejestru zabytków są też wpisane budynki pod adresem Plac Czarnieckiego nr 7, nr 9 oraz nr 10.

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane  nieco młodsze kamienice pod nr 2, nr 3 oraz nr 4, jak również kamienica pod nr 5 (Wojska Polskiego 20) i pod nr 8.

Piotrkowska produkcja piwa skupiała się także w karczmach miejskich. Jedną z nich był Śródmiejski Zajazd pod Matką Boską, to dziś budynek pod adrsem Plac Czarnieckiego 7. Pochodził ze starszej zabudowy. W facjacie budynku znajdował się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem. Zajazd należał do Gruszkowskiego.

W 1836 r. posesję narożną i dwie sąsiednie kupili małżonkowie Andrzej i Marianna Kinn. Po śmierci Andrzeja połowę nieruchomości odziedziczyła Marianna Krochalska z domu Kinn i jej dzieci. W latach 70. XIX w. nieruchomość zostaje sprzedana żydowskim kupcom.

W końcu XIX w. należała do braci Bartenbachów. W 1897 r. przeszła w na własność Bolesława i Amalii Bartenbachów. W 1917 r. zakupili ją Josef i Gitla Perłowicz. W 1924 r. po śmierci Josefa nieruchomość pozostała w rękach wdowy i ich sześciorga dzieci. Tuż przed II wojną światową właścicielem nieruchomości był Szloma Perłowicz, a następnie Fajga Wołkowicz. W XX w. w budynku mieściły się jatki rzeźnicze. W 1918 r. przerobiono je na magazyny.

Z kolei dom narożny, pod numerem 9, murowany, piętrowy z oficyną wzniesiono prawdopodobnie w połowie XIX w. dla Fomy Życińskiego. Sąsiadował z zajazdem Pod Matką Boską.

Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10, czyli Kamienica Grabowskich, to zabytkowa kamienica z XVIII wieku. W trakcie pożaru Piotrkowa w 1786 roku należała do nielicznych nieuszkodzonych budynków. W 1808 roku na działce znajdowały się dwa obiekty – kamienica frontowa kryta gontem oraz tylna, kryta dachówką.  W bogato zdobionej kamienicy przy pl. Czarnieckiego 10, graniczącej także z Rynkiem Trybunalskim, mieści się piotrkowski oddział PTTK.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama