reklama

Plac Czarnieckiego 3 w Piotrkowie. Kamienica z XIX wieku przeszła metamorfozę [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Plac Czarnieckiego 3 w Piotrkowie. Kamienica z XIX wieku przeszła metamorfozę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaNieruchomość przy placu Czarnieckiego 3 w Piotrkowie pochodzi z XIX wieku. Z tego czasu pochodzi większość zabudowy w tym rejonie. Powstał w okresie, gdy przy placu zwanym wówczas Maślnym, powstał rodzaj centrum handlowego rodziny Bartenbachów. Ponad sto lat później, w 2014 roku, remont kamienicy przy pl. Czarnieckiego 3, przeprowadzony został przez TBS w Piotrkowie.
reklama

Kamienica przy pl. Czarnieckiego 3 w Piotrkowie znajduje się na terenie Starego Miasta. Inwestycję  zlokalizowana została na ówczesnym placu Nikołajewskim. Wśród mieszkańców Piotrkowa popularna stała się polska nazwa tego placu Rynek Maślany. 1892 roku powstał tu niewielki ogród publiczny, ozdobiony żeliwnym ogrodzeniem. 

Nieruchomość pod numerem 3 została wybudowana na działce wspólnej dla trzech kamienic. Nie jest znana dokładna data budowy kamienicy, jednakże według pierwszego zapisu w księdze hipotecznej z roku 1844 w tym miejscu stał już budynek murowany, parterowy z facjatą, pokryty gontem. Do kamienicy należały również w owym czasie murowana stajnia z wozownią oraz studnia.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]

W roku 1844 nieruchomość wraz z kamienicą od strony Rwańskiej zakupiła od ks. kanonika Pawła Świątkowskiego Franciszka Świątkowska za sumę 53.000 rubli srebrnych. Po jej śmierci w roku 1855 nieruchomość nabył Ludwik Świątkowski, a następnie Stanisław Świątkowski. Od roku 1865 właścicielem kamienicy był Dymitr Ilkowicz, major wojsk carsko-rosyjskich. Kolejnym właścicielem, wymienianym w roku 1880 był Wolf Lewiński.

reklama

W roku 1917 za sumę 43.000 rubli srebrnych nieruchomość wraz z dwoma pozostałymi kamienicami nabyli: Luzer i Ruchla Szchönfeld oraz Chil-Hersz i Hena-Rachel Działowscy. Nieruchomości wielokrotnie wystawiano na licytację z powodu zadłużenia wysoką pożyczką Piotrkowskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego. Po wojnie nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa, a obecnie jest własnością miasta.

Elewacja frontowa kamienicy nosi cechy klasycystyczne. Budynek usytuowany jest w pierzei zachodniej placu Czarnieckiego. Kamienica sąsiaduje od strony północnej z jednopiętrową kamienica narożną przy placu Czarnieckiego 4, a od strony południowej z dwupiętrowa kamienicą przy placu Czarnieckiego 2. 

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

Plac Czarnieckiego w Piotrkowie 

Plac Czarnieckiego w Piotrkowie to jeden z zabytkowych elementów Starego Miasta, wpisany do rejestru zabytków. Zwany był przeszłości placem Maślanym  lub Małym Rynkiem. Zabytkowe budynki wokół niego pochodzą nawet z XVIII wieku. Wiele z nich było własnością piotrkowskich piwowarów - rodziny Bartenbachów. To na Rynku Maślanym zbudowali swój kapitał.

reklama

Plac Stefana Czarnieckiego ma wydłużony kształt. Na północy graniczy z ul. Wojska Polskiego, a w południowo-zachodnim narożniku łączy się bezpośrednio z Rynkiem Trybunalskim. Po wschodniej stronie wychodzi z niego ul. Zamkowa i ul. Farna. Na środku placu Czarnieckiego jest skwer. Zieleniec został tam założony i zadrzewiony w 1892 roku.

Plac wraz z całym Starym Miastem wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego układ pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, gdy kształtowała się Starówka. W obecnej formie powstał jednak dopiero w XIX wieku, po pożarze miasta w 1819 roku.  Plac zastąpił biegnące tędy dawniejszej ul. Krótką i ul. Żydowską. By go wytyczyć,  usunięto stare zabudowania.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama