Przy Sulejowskiej w Piotrkowie mieściła się nie tylko "Piotrkowska Manufaktura", ale także powstało osiedle dla jej robotników. Pracującym w fabryce właściciel zapewnił mieszkania w pobliżu. Tak powstały sąsiadujące z fabryką tak zwane familoki.
Fabryka włókiennicza, czyli tak zwana "Piotrkowska Manufaktura" powstała w ostatnich latach XIX wieku na posesji przy ul. Sulejowskiej 45/47, dawniej "Na Bugaju". W 1896 r. składała się tylko z tkalni i farbiarni, a w 1899 r. działała również przędzalnia i oddział apretury. Fabryka była napędzana maszyną parową. Głównymi akcjonariuszami byli członkowie rodziny łódzkich fabrykantów bawełny Poznańskich, Silbersteinów, Landsbergów, Dancingerów, Elzenbergów, Rozentelów i innych.
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Fabryka i przyfabryczne osiedle
W 1903 r. Manufaktura zatrudniała 442 robotników, a kilkanaście lat później miała już ok. 560 pracowników.Na przełomie XIX i XX wieku zbudowano dla potrzeb załogi 5 budynków mieszkalnych przy ul. Sulejowskiej pod nr 47, 49, 53, 53a i 55. Trzy z nich to piętrowe familoki, dwa to domy parterowe. Wszystkie murowane.
Po II wojnie dawna posesja "Piotrkowskiej Manufaktury" została przekazana innym zakładom przemysłowym. Mieściły się tam Piotrkowskie Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Sigmatex oraz Piotrkowska Fabryka Mebli.
Po wojnie z uwagi na zmianę funkcji tej części dawnej fabryki, przeprowadzono przebudowę i modernizację budynków. Domy robotników przeszły pod zarząd komunalny.
Powstały nowe hale, biurowiec w latach 1951-1970. W 1996 r. rozebrano zabytkowy budynek stacji filtrów. Zlikwidowano także stawy na terenie fabryki.
ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]
Domy robotników "Piotrkowskiej Manufaktury"
Budynek przy ul. Sulejowskiej 47 w Piotrkowie to dom, jaki powstał około 1900 r. jako budynek mieszkalny dla pracowników "Piotrkowskiej Manufaktury". Po wojnie, przy podziale zakładów, właścicielem posesji zostały Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Sigmatex". W budynku mieściła się przychodnia przyzakładowa, mieszkania i pomieszczenia biurowe.Dom przy Sulejowskiej 49 w Piotrkowie powstał około 1900 r. jako budynek mieszkalny dla pracowników biurowych "Piotrkowskiej Manufaktury". Po II wojnie był to budynek komunalny. Dom położony był w południowo-wschodniej części terenów byłej fabryki. Od strony zachodniej przylega do niego budynek fabryczny dobudowany do muru.
Dom pod adresem Sulejowska 53 powstał w 1891 r. jako mieszkalny dla pracowników "Piotrkowskiej Manufaktury". Po II wojnie światowej został skomunalizowany. Budynek usytuowany przy ul. Sulejowskiej 53, wzdłuż ulicy po jej północnej stronie. Od frontu na parterze okna mają zaznaczone łuki nadprożowe, na piętrze w pseudorenesansowych obramowaniach.
Dom przy Sulejowskiej 55 w Piotrkowie powstał ok. 1900 r. jako robotniczy dla pracowników "Piotrkowskiej Manufaktury". Budynek został skomunalizowany wraz z upaństwowieniem fabryki. Budynek usytuowany po północnej stronie ulicy Sulejowskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.