Piotrków w XIX wieku nie był miejscem wolnym od przemocy i przestępstw. Mieszkańcy popełniali rocznie niemal tysiąc różnych przestępstw. Większość z nich to kradzieże, oszustwa i naruszenie porządku publicznego. Skąd wiemy jak prowadzili się przodkowie dzisiejszych piotrkowian?
ZOBACZ TAKŻE: Miejskie dworki przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie. To szlacheckie siedziby z czasów Trybunału [ZDJĘCIA]
Piotrkowska przestępczość w XIX wieku
Mieszkańcy Piotrkowa zostali spisani przez rachmistrzów podczas jednodniowego spisu, jaki odbył się 1 kwietnia 1881 roku. Według dokumentów spisowych mieszkało wówczas w mieście nieco ponad 20 tys. osób. Liczba ludności w ciągu dziesięciu lat wzrosła od około 6 tys. W 1871 roku Piotrków miał około 14 tys. mieszkańców.W takim skupisku musiało dochodzić do przestępstw. Policja wyliczyła, że w roku 1881 doszło do 985 nielegalnych zachowań. Jak podkreślili piszący raport ze spisu, trudno ocenić moralność publiczna, ale pewne światło rzucają dane zaczerpnięte z wykazów miejscowego urzędu policyjnego.
Według nich w 1881 r. w Piotrkowie wykryto przestępstw:
- obrazy majestatu - 1
- oporu władzy - 88
- przekupienia strażników ziemskich - 12
- naruszenia powinności wojskowej i ziemskiej- 5
- przepisów o zdrowiu publicznem - 140
- spokoju publicznego - 92
- moralności publicznej - 59
- naruszenia porządku publicznego - 238
- ustawy budowlanej - 43
- ustawy handlowej i przemysłowej - 22
- praw stanu - 1
- ustawy o monetach - 3
- postanowień akcyznych - 60
- postanowień o lasach rządowych - 1
- przepisów dozoru policyjnego i utrzymania broni - 14
- przepisów ogniowych - 14
- ukrywania włóczęgów - 7
- zabójstw - 5
- samobójstw - 1
- zadano rań i okaleczeń - 1
- zniszczono obcej własności - 8
- kradzieży, oszukaństw i przyswojenia cudzej własności - 182
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Areszt, grzywna albo napomnienie
Nie podano informacji za co najczęściej skazywani byli przez sądy. Wiadomo ilu piotrkowian osadzono w więzieniu śledczym.W całym 1881 roku zostało aresztowanych 86 osób. Natomiast w dniu spisu w więzieniu w Piotrkowie, z mocy wyroków sądowych, pozostawało osadzonych 26 mieszkańców. W tym 18 mężczyzn oraz 8 kobiet.
Tu nastąpił postęp, bo w 1871 roku osadzonych mieszkańców Piotrkowa było znacznie więcej. W więzieniu śledczym pozostawało przez co najmniej kilkanaście dni 74 mieszkańców.
Oprócz tego, na wolności pod śledztwem sądowym pozostawały 122 osoby. Z tej ostatniej kategorii 29 osób było obwinionych o przestępstwa kryminalne, a 88 osób wskutek wyroku sądu skazano na grzywny, areszt domowy lub napomnienie. 5 osób uniewinniono.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.