reklama

Łazienna Mokra w Piotrkowie. Uliczka ze  średniowieczną historią [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łazienna Mokra w Piotrkowie. Uliczka ze  średniowieczną historią [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaUlica Łazienna Mokra na Starym Mieście w Piotrkowie Trybunalskim nazwę wywodzi od istniejącej niegdyś przy niej łaźni miejskiej. Możliwe, że prowadzona był już od XV w. To część pierwotnego, średniowiecznego układu ulic wytyczonego wewnątrz miejskich murów miasta. W całości jest zabytkiem.
reklama

Na terenie obecnej Starówki Piotrkowa Trybunalskiego już w połowie XIII wieku  rozmierzono regularną siatkę urbanistyczną, opartą o moduł jednego pręta o długości 3,92 m. Wyznaczono wówczas układ ulic oraz parceli, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Ulica Łazienna Mokra to jeden traktów prowadzący do południowej bramy, tak zwanej Krakowskiej. 

Ulica Łazienna Mokra zaczyna się przy południowo-zachodnim narożniku Rynku Trybunalskiego i biegnie od ul. Szewskiej do ulicy Pijarskiej. Długość ulicy wynosi około 70 metrów. Ulica należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta. Nic dziwnego, że na krótkim odcinku zmieściło się kilka zabytkowych budynków.

reklama

Ulica określana była też nazwą Łazienna Błotna, natomiast Łazienna Mokra została wymieniona na najstarszym planie Piotrkowa z 1786 roku. Nazwa ulicy wywodzi się od istniejącej przy niej łaźni miejskiej. 

reklama

Łazienna Mokra zabytkami stoi

Ulica Łazienna Mokra wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków. W rejestrze są też budynki mieszczące się przy tej ulicy pod nr 1, nr 2.

Na rogu ul. Łaziennej Mokrej 1 i Szewskiej 2 położona jest jedna z najcenniejszych kamienic Starego Miasta w Piotrkowie. Na parterze kamienicy zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i bogatą dekoracją. Kamienica wzniesiona w granicy działki narożnej pochodzi prawdopodobnie w swym zasadniczym wątku z XVI w. Należy do najstarszych siedzib patrycjuszowskich. Mieściła mieszkania oraz składy kupieckie. To tak zwana kamienica królowej Bony.

Pod nr 2 Łaziennej Mokrej rów Rynku Trybunalskim 12 zachowały się od strony ul. Łaziennej wejścia do piwnic, tzw. szyje, którymi spuszczano do wnętrza beczki. Piwnice te, z zachowanymi gotyckimi sklepieniami, ciągną się pod kamienicą wzdłuż Łaziennej Mokrej. Południowa część piwnic pełniła funkcję magazynu, w którym składowano beczki z piwem. W XVIII w. kamienica należała do Augustynowiczów, rodziny kupieckiej ormiańskiego pochodzenia.

reklama

Przy ulicy są jeszcze dwa zabytkowe domy wpisane do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego. To kamienice pod  nr 4 oraz nr 6. Pierwsza pochodzi z XVIII wieku, druga z połowy XIX wieku.

Do około 1900 roku przy Łaziennej Mokrej stał także parterowy murowany dworek, sięgający historią XVI wieku. Maił to być dworek należący do króla Zygmunta III Wazy.

Na kamienicy przy Łaziennej Mokrej 6 umieszczona jest tablica informująca o kręceniu w tym miejscu scen do filmu Lawa w reż. Tadeusza Konwickiego (1989). Ulica pojawiła się również w filmach Niedziela sprawiedliwości (1965)[13] oraz Listy do M. 3 (2017).

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama