reklama

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy Krakowskim Przedmieściu. Miał powstać na miejscu pogańskiego kultu i świętych dębów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy Krakowskim Przedmieściu. Miał powstać na miejscu pogańskiego kultu i świętych dębów [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Trybunalskim przy Krakowskim Przedmieściu to kościół filialny należący do tej parafii. Jest jednym z najstarszych w mieście. Datowany jest na 1373 rok, ale legendy mówią o starszych, pogańskich miejscach kultu, a także o świątyni założonej tu przez misjonarzy jeszcze przed chrztem Polski w IX wieku.
reklama

Kościół filialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Piotrkowie według legendy powstać miał już w IX wieku na miejscu, na którym oddawano cześć pogańskiemu bóstwu: „Czarnemu Bogu" czyli "Czartowi". Natomiast dzwonnica kościelna miała zostać wybudowana na miejscu świętych dębów, których kora i liście posiadać miały właściwości lecznicze. Tę mityczną świątynię wybudować miał misjonarz Paweł Morawiak, ale została zniszczona przez pogańskich mieszkańców pobliskiego Piotrkowa.

Według źródeł historycznych w roku 1373 murowany kościół „obok drogi kamiennej" ufundował Jaśko Kmita z Wiśnicza, starosta sieradzki w latach 1367-1371 i ponownie 1372-1375. Jako uposażenie kościoła nadał folwark Szczekanicę pod warunkiem odprawiania nabożeństw za Kazimierza Wielkiego.

reklama

Teren pod kościół i cmentarz przykościelny podarował Jan, wójt piotrkowski. Fundację w roku 1392 zatwierdziła królowa Jadwiga. W pobliżu kościoła, położonego u zbiegu traktów wiodących do Krakowa i Rozprzy, znajdowała się osada targowa również wydzielona z gruntów wójtostwa piotrkowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]

Kościół filialny piotrkowskiej fary

Sam kościół funkcjonował jako filialny w stosunku do fary piotrkowskiej. Jako położony poza murami miasta, wielokrotnie był on palony i przebudowywany, na skutek czego zatracił swój pierwotny gotycki styl.

reklama

Szczególnym zniszczeniom uległ on w czasie potopu szwedzkiego w 1657 roku. Po tych zniszczeniach odbudowany został w roku 1666. W 1848 roku kościół został zniszczony w czasie burzy. W drugiej połowie XIX wieku był kilkakrotnie przebudowywany, jednak nadal jeszcze utrzymywał swój gotycki charakter. Do utraty stylowego charakteru doprowadziły prace budowlane podjęte w 1900 r.

Teren wokół kościoła pełnił funkcję cmentarza, na którym miały być chowane osoby skazane przez Trybunał Koronny, mieszkańców przedmieścia i żołnierzy poległych w czasie działań wojennych.

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Kościół na terenie dawnego przedmieścia

Kościół położony jest poza obrębem Starego Miasta. Wzniesiono go na terenie dawnego przedmieścia, powstałego wzdłuż drogi prowadzącej na południe od bramy miasta zwanej Krakowską. Droga ta uległa przekształceniu w ulicę, noszącą nazwę Krakowskie Przedmieście. Jest to zarazem węzeł kilku zbiegających się ulic: Krakowskiego Przedmieścia, Żeromskiego, Śląskiej i Przedborskiej.

reklama

W narożniku północno-wschodnim działki znajduje się figura Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ustawiona na wyniosłym postumencie i czwórściennym słupie. W zachodnim odcinku muru, na wysokości kościoła zostały wmurowane trzy płyty nagrobne w różnym stopniu zniszczone.

Główne wejście na teren kościelny znajduje się w północno-wschodnim odcinku muru. Tworzy je brama z dwoma furtami po bokach. Skrzydła bramy i obie furty - kowalskiej roboty, ażurowe, z prętów stalowych.

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

 Jeden z najstarszych kościołów z barokowym wnętrzem

Świątynia jest jednym z trzech najstarszych kościołów w Piotrkowie. Udokumentowane wzmianki historyczne o kościele pochodzą z XIV wieku.

Barokowe wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII wieku. Do cenniejszych elementów należą ołtarz główny z połowy XVIII w., który nosi wezwanie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Drewniany ołtarz w kształcie łuku wspiera się na czterech złoconych kolumnach. Pokryty jest polichromią imitującą marmur i zdobiony figurami aniołów oraz przedstawieniem gołębicy symbolizującej Ducha Świętego. Ołtarz zawiera obraz z połowy XVII wieku przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Na zasuwie obrazu umieszczony jest wizerunek Jezusa Chrystusa z Najświętszym Sercem.

Podczas prac porządkowych w 1999 w kościele odkryty został inny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W trakcie renowacji ustalono, że pierwotny obraz ma rodowód późnogotycki. Usunięto z niego warstwę z XIX-wieczną kopią obrazu Rafaela, a następnie warstwę barokową z 1735. Z kolejnej warstwy z XVII w., z powodu złego stanu zachowania warstwy pierwotnej, pozostawiono twarz Matki Boskiej, zaś w pozostałej części obrazu odsłonięto gotycki oryginał. Obecnie obraz znajduje się w nowym kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama