reklama

Kino Czary w Piotrkowie. Historia piotrkowskiej kinematografii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kino Czary w Piotrkowie. Historia piotrkowskiej kinematografii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPierwszy kinematograf w Piotrkowie to „Czary”. Od 1905 roku do końca I wojny światowej istniał na placu przy alei Aleksandryjskiej, obecnej alei 3 Maja. W parterowym, drewnianym budynku znajdowała się niewielka scena i 400 miejsc na widowni. Filmy wyświetlano tu trzy razy w tygodniu. Ale w Piotrkowie były też inne "Czary". To drugie kino istniało przez ponad pół wieku przy ul. Dąbrowskiego 11a. Mieszkańcy oglądali tam przeboje kinowe aż do lat 70. XX wieku.
reklama

Pierwszy kinematograf "Czary" powstał w 1905 roku w budynku teatru letniego Wodewil przy alei Aleksandryjskiej. Z wielkim zainteresowaniem publiczność oglądała tu w 1911 roku zekranizowaną przez Antoniego Bednarczyka powieść Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu".

W grudniu 1909 roku właściciele kinematografu "Czary" wystąpili do władz o pozwolenie na organizację przedstawień muzyczno­‑teatralnych. Wkrótce powstały przy nich zespół teatralne, mające już znamiona stałości. Reżyserem teatru "Czary" został Czesław Wiśniewski, po jego śmierci Władysław Gloger.

Drugie kino o nazwie "Czary" powsatło w Piotrkowie kilkanaście lat później i znajdowało się przy dzisiejszej ulicy Dąbrowskiego, dawniej Bankowej 11 i przez długi czas było największym tego typu przybytkiem w Piotrkowie. Działało do lat 70. XX wieku. Kino nosiło najpierw nazwę "Czary", potem "Apollo", a także "Bałtyk".

reklama

Kino "Czary" w Piotrkowie. Historia w jednym budynku

Budynek kina "Czary" zaprojektował inżynier miejski Stefan Mazurowski. Plan powstał w 1917 roku, a kino miało działać w budynku wzniesionym w stylu secesyjnym. Pomysłodawcą budowy kinematografu i jego pierwszym właścicielem był Antoni Sobieniewski. Ten sam, który prowadził kinematograf pod nazwą "Czary" przy ówczesnej alei Aleksandryjskiej. Nowe kino postawiono na jego działce przy ulicy Bankowej 11.

reklama

Foyer kina wyłożono lustrami. Stąd na widownię prowadziły trzy wejścia. Cztery wyjścia z widowni prowadziły na zewnątrz. Kino miało 432 miejsca. Krzesła przymocowane do podłogi ustawione były w rzędach przedzielonych przejściem wzdłuż i wszerz sali. Na piętrze urządzono osiem lóż po 5 krzeseł każda. Przed ekranem znajdowała się jeszcze nisza przeznaczona na orkiestrę.

Kino "Czary" z samymi przebojami

W 1922 roku widzowie oglądali Polę Negri w „Safo”, a w 1938 roku w głośnym dramacie „Wielka grzesznica”, nakręconym na motywach dzieła Flauberta „Madame Bovary”. W 1926 roku publiczność bywała na seansach „Trędowatej”. W 1939 roku  z recitalem na scenie kina „Czary” wystąpił Mieczysław Fogg.

reklama

W czasie II wojny światowej Niemcy nadali kinu nową nazwę – „Apollo”. Do 18 stycznia 1945 roku, czyli do wyzwolenia Piotrkowa,  „Czary” były kinem niemieckim, wyświetlającym tylko niemieckie filmy.

Po wojnie kino nazwano "Bałtyk". Przeszło w ręce państwa. Podlegało Wojewódzkiemu Zarządowi Kin w Łodzi oraz oddział Państwowego Przedsiębiorstwa „Film Polski”. Dopiero w 1958 roku powróciła nazwa "Czary".

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama