reklama

Kamienica przy Wojska Polskiego 38 w Piotrkowie. Zabytek zbudowany na zapleczu sądu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Wojska Polskiego 38 w Piotrkowie. Zabytek zbudowany na zapleczu sądu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaBudynek położony w centrum miasta, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Toruńskiej, na narożnej parceli, powstał w czasach gdy w miejscu piotrkowskiego sądu był jeszcze Magazyn Solny. Wystawiono go w 1869 roku.
reklama

Kamienica przy Wojska Polskiego 38 w Piotrkowie Trybunalskim zbudowana została w stylu nazywanym historyzmem z użyciem form klasycyzujących. 

Powstała na parceli narożnej, zwanej "ogrodem tylnym" za Magazynem Solnym przy zbiegu ulic Toruńskiej i Wojska Polskiego. W czasie gdy dom budowano, ulica Wojska Polskiego nosiła nazwę Bykowskie Przedmieście. Później przemianowano ją jeszcze na Bykowską, Józefa Piłsudskiego i Józefa Stalina. 

Na miejscu Magazynu Solnego na początku XX wieku wybudowany został gmach Sądu Okręgowego w Piotrkowie. Pałac sprawiedliwości jest o kilkadziesiąt lat młodszy od zabytkowej kamienicy. 

ZOBACZ TAKŻE: Słowackiego w Piotrkowie nosiła wiele nazw. Od XIX wieku najbardziej reprezentacyjna arteria w mieście [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica na działce od rejenta

Działka przy ówczesnym Bykowskim Przedmieściu należała do rejenta okręgu lipnowskiego, który w 1859 r. sprzedał ją za 4500 złotych polskich. W roku 1869 wystawiono na niej "dom narożny, murowany, piętrowy, blachą żelazną kryty" oraz dwie oficyny drewniane kryte dachówką.

reklama

Dom był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. W okresie międzywojennym wzniesiono murowaną oficynę i komórki. Po wojnie usunięto z attyki domu medalion z popiersiem Tadeusza Kościuszki. Detal zaginął. 

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Dom jest murowany z cegły i podpiwniczony. Piętrowy, kryty dachem dwuspadowym, o niewielkim nachyleniu połaci. Od frontu attyka pełna, obejmująca trzy osie narożnika oraz tej szerokości balkon. Elewacja frontowa jest trzynastoosiowa. 

reklama

Balustrada frontowego balkonu zrobiona została z prętów giętych w motyw meandra z modułowym motywem koncentrycznych owali z palmetkami. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama